Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu?

Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bu kavramın anlamı nedir?

İş yaşamı insanların yaşamlarını idame ettirebilmeleri için önem taşıyan olguların başında geliyor. Genel anlamda bakıldığında iş türleri açısından karşımıza çıkan iki temel kavram var. Kamu alanında olan işler. Bir diğeri ise özel sektörde olan işler. Özel sektörde olan işler bir girişimci tarafından kurulan ve çok farklı türden olabilen işlerdir. İşte bu noktada önce girişimci sonrasın da ise doğru bir biçimde girişimcilik kavramını ifade etmek gerekir.

Girişimci, herhangi bir alanda üretim ve/veya hizmet bazlı olarak kaynaklarını kullanarak ve sermaye koyarak kendi iş yerini koyan kişilere verilen isimdir. Bu iş bazen tek başına, bazen ortaklar ile yapılabilir. Girişimcilik ise genel anlamda girişimci olma durumuna verilen isimdir. Yapılan bu tarz organizasyonlar girişimcilik olarak tanımlanmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Örnek olarak vermek gerekir ise kişinin kendi güzellik salonunu açması bir girişimcilik örneğidir. Ya da bir danışmanlık firması kurması, büyük çaplı tavuk çiftliği kurması gibi işlerde girişimcilik olarak adlandırılır. Aslında gündelik yaşamda hep olan ama belki kavram olarak bilinmeyen bir durumdur.

 

Neden Önemli Olan Bir Olgudur?

Girişimci olmak kendi içinde kimi riskleri içerse bile ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkeler için hayati önem taşıyan bir konudur. Her yapılan girişimcilik faaliyeti yeni insanlara yeni işlerin açılması ve böylece işsizliğin giderilmesi noktasında, ülke ekonomisine katkısı noktasında son derece önemlidir. Bu noktada bilinmesi gereken en kritik konu doğru zamanda doğru işyerinin açılması gerektiğidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.