Gezip gördüğünüz bir yeri anlatan kısa bir yazı yazınız.

Gezip gördüğünüz bir yeri anlatan kısa bir yazı yazınız.

Bademli Köyü

Bademli köyü İzmir’le Ayvalık arasında Türkiye’nin Maldivleri diyebileceğimiz güzellikte muhteşem koylara sahip el değmemiş bir köy. Zeytin ağaçları arasında tek katlı evlerle şehrin kalabalığından ve yüksek binalarından uzaklaşıp huzuru ve sessizliği bulabileceğiniz bir tatil cenneti. Bademli, akşamları denizin sesini dinleyerek yürüyüş yapabileceğiniz uzun plajlara sahip. Akdeniz sahillerinin aksine oldukça serin bir havası var bununla birlikte deniz suyu sıcaklığı temmuz ve ağustos aylarında yüzmek için ideal sıcaklığa gelmektedir. Bademli,  saatlerce yorulmadan yüzmeye doyamayacağınız dingin, masmavi, tertemiz ve çarşaf gibi bir denize sahip.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Köyde yeme içme ile ilgili pek fazla seçenek yok. Yol kenarlarında köylülerin küçük tezgahlarda yapmış oldukları gözleme ve ayranlar yeme içme açısından hem doğal hem de lezzetli bir seçenek olabilir. Bademli’nin Arnavut kaldırımlarıyla döşeli, küçük kahvelerin bulunduğu meydan günün her saatinde sessiz ve sakin. Bu meydandaki küçük tezgahlarda yapılan Bademli ’ye özgü üzümün olmamış halinden yapılmış “koruğun” tadını başka hiçbir yerde bulamazsınız.

 

 

Bademli köyünde eskiden kullanılan fakat şimdi sadece müze olarak ziyaretçilerini ağırlayan bir zeytinyağı fabrikası mevcuttur. Fabrikanın kapanmış olması Bademli’ ye ait ağaçlardan elde edilen zeytinyağlarından mahrum kalacağınız anlamına gelmiyor. Köylülerin el emeği ile yapmış oldukları enfes yağları küçük tezgahlardan temin etmeniz mümkün.

Bademli’de deniz ve kumun tadına varırken ağustos ayının ilk üç günü Bademli Köyü Festivalinde keyifli zaman geçirebilirsiniz. Bademli, bozulmamış, duru güzellikleriyle gezi tutkunlarının bir gün yollarını düşürmeleri gereken bir köy.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.