Gezdiğiniz bir yerin tarihî ve doğal güzellikleri hakkında arkadaşlarınıza bilgi veriniz.

Gezdiğiniz bir yerin tarihî ve doğal güzellikleri hakkında arkadaşlarınıza bilgi veriniz.

Tokat:  Her gittiğimde mutlaka gezecek bir yer bulduğum Tokat İli, tarihi ve doğal güzellikleriyle ilgimi çekmektedir. Tokat ilinin kendine has kalem işi, baskı denen kumaşa uygulanan desenlerle süslenmiş örtüleri rengârenktir. Taşhan isminde tarihi bir çarşısı vardır. Bu çarşıda birbirinden güzel tokat işi hediyelik eşyalar satılmaktadır.

Tokat’ta Selçuklu ve Osmanlı Döneminden kalma tarihi binalar vardır. Tokat Kalesi mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Şehrin içinden geçen Yeşilırmak şehre ayrı bir doğal güzellik vermektedir. Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa Tokatlı olduğu için pek çok yere üniversitesi dâhil bu isim verilmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Tokat Şehir Müzesi görülmeden dönülmemelidir. Tokat’a has olan her şey bu müzede mevcuttur. Tarihi eserlerin olduğu ayrı bir müzesi de bulunmaktadır. Atatürk’ün evi görülmeye değerdir. Yüksek bölgeleri bol yeşillikli, havası oldukça temizdir. İnsanlar birbirine karşı saygılıdır. Her giden kişi orada mutlu hissetmektedir. Üniversitesinden dolayı başka şehirlerden çok öğrenci gelmektedir.

Tarihi ve kültürel zenginliğinin yanında doğal güzellikleri ile de göz doldurmaktadır. Ballıca Mağarası, Canik Dağları, Kaz Gölü, Tokat Kalesi gibi bu ili çekici yapan pek çok özellik vardır. Sanayi olarak gelişmiş bir il değildir. Eskiden sigara fabrikası olduğu için dışarıya fazla göç vermezmiş. Yerli halk kendi ürettiği doğal ve sağlıklı ürünleri satarak gelir elde etmektedir. Ülkemizin gezmekten keyif alınacak tarihi ve doğal güzellikleri olan yerlerinden biridir Tokat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir