Geri dönüşümün çevreye olan olumlu etkilerine örnekler yazınız.

Geri dönüşümün çevreye olan olumlu etkilerine örnekler yazınız.

Dünya nüfusu 7 milyarı aştı. Artan nüfus, tüketim ihtiyacını da kendiyle birlikte artırıyor. Tüketim ihtiyacını karşılamak için doğal kaynaklarımızdan yararlanılıp üretim yapılıyor. Ancak tüketim, doğanın doğal kaynakları yenileme hızından çok daha hızlı bir hale gelmiştir. Doğal kaynaklarımızın tükenmesinin önüne geri dönüşüm yapılarak geçilebilir.

Yeniden değerlendirilme imkânı bulunan atıkların geri dönüşümünün çevreye olan olumlu etkilerinden bahsetmeliyiz. Geri dönüşüm; çevre kirliliğinin azaltılmasına, enerji tasarrufuna, geleceğe ve ekonomiye katkı sağlanmasına ve doğal kaynakların korunmasına olanak sağlar. İnsana zarar verebilecek atıkların birikmesini engeller.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun artması sonucunda tüketim ihtiyacının da artmasına bağlı olarak her geçen gün azalmaktadır. Yeniden değerlendirilebilir atıklar türlerine göre ayrılıp geri dönüşüm sanayine gönderilirse ve bu atıklarından ikincil hammadde üretilirse doğal kaynaklarımız daha az kullanılmış olur ve tasarruf sağlanır. Üretilen bu ikincil hammaddelerle ayrı bir ekonomik değer üretilir. Uzun vadede geri dönüşüm sürecinin ekonomiyi de olumlu etkilediği görülür.

Ama en önemlisi gelecek için yatırıma katkı sağlar geri dönüşüm. Giderilecek katı atık miktarlarının azalması nedeni ile çevre kirliliğinin önemli ölçüde önlenmesine de katkı sağlar. Ham madde ihtiyacının doğal dengeyi bozması minimum miktara indirilir. Bunun sonucunda doğaya verilen zararlar ve çevre kirliliği olabildiğince önlenir.

 

Geri dönüşebilen maddeler
Demir, çelik,bakır,alüminyum, kurşun, piller,kâğıt, plastik, kauçuk, cam, motor yağları, atık yağlar, akümülatörler, araç lastikleri, beton, röntgen filmleri, elektronik atıklar, organik atıklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir