Geri dönüşüm için neden farklı kutular vardır?

Geri dönüşüm için neden farklı kutular vardır?

Neden farklı kutular vardır cevabına geçmeden önce geri dönüşüm tanımı yapalım. Kullanım ömrünü tamamlamış, fakat geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli yöntemlerle ham madde olarak yeniden imalat sürecine kazandırılmasına geri dönüşüm adı verilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Geri dönüşüm için kullanılan kutular farklı farklıdır, çünkü atıklar bu sayede daha kolay ayırt edilir ve bu sayede geri dönüşüm işlemi kolaylaşır.

Atık malzemelerin ham madde olarak kullanılmaya başlanması çevre kirliliğinin önlenmesi açısından atılmış olan önemli bir adımdır. Geri dönüşüm sayesinde hem doğayı hem de doğal kaynaklarımızı koruruz. Tekrar dönüştürülebilen atıkları geri dönüştürerek, doğal kaynaklarımızı tüketmeden yepyeni ürünler elde edebiliriz. Bir ton atık kağıdın, kağıt hamuruna katılmasıyla 8 ağacı kesilmekten kurtarabiliriz. Plastik ambalaj atıklarının geri kazandırılması neticesinde petrolden tasarruf sağlarız.

 

Dönüştürdüğümüz her ton cam içinse 100 litre petrolden tasarruf sağlarız. Geri dönüşüm sayesinde enerji tasarrufu sağlarız. Geri dönüşüm sebebiyle, üretimdeki işlem sayısı azalır ve buda enerji tasarrufu sağlar. Örneğin, maden çıkartılarak üretilen bir metal kutunun yapılacağı enerjiyle, geri dönüşüm sayesinde 20 adet metal kutu yapılabilir. Ya da karton ve kağıt atıklarının geri dönüştürülerek yeniden üretilmesi için gerekli olan enerji, normal işlemler için gerekli olanın yarısından daha azdır. Bunun gibi plastik ve cam atıklarında geri dönüşümünden ciddi anlamda enerji tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm sayesinde ülkemizin gelişime katkı sağlarız. Çünkü geri dönüşüm, doğal kaynakların kullanılmasını azaltarak enerji tasarrufu sağlar buna bağlı olarak da iş imkanı yaratır ve ham madde maliyetini azaltarak ülke ekonomisine katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.