Gerçek bir dostun özellikleri neler olabilir?

Gerçek bir dostun özellikleri neler olabilir? Açıklayınız.

Dost yedek kalptir. Çünkü hissettiklerimizi hisseder, her koşulda yanımızda olur. Gizli bir güçle gönül bağlılığı vardır. Arkadaş ve dost farklı kavramlardır. Bir insanın çok fazla arkadaşı olabilir fakat dostluk sınırlı sayıdadır. Çünkü arkadaşlar iyi günde yanımızda olurken dostlar iyi ve kötü günde yanımızda olurlar ve gelip geçici değil, daimidir.

Gerçek dost karşısındaki kişiye yük olmaktan çok yükünü hafifletmek için çabalamalıdır. Yıldız gibi karanlıkta görünüyorsa yani zor gününde yanında bulunuyorsa, zorlukların göğüslenmesinde yardımcı olabiliyorsa gerçek dosttur. Karşılıklı güven duygusu olmalıdır. Her konuda güvenebilmeli, sırlar paylaşılabilmelidir. Çünkü gerçek dost kötülük düşünmez ve yapmaz. Seni kötülüklerden korumak için çaba gösterir. Eğer karşındakine güvenemiyorsan gerçek dost değildir. Gerçek dost yaptığı iyiliklerde karşılık beklememelidir. Kendisi için istediğini senin için de ister. Kıskançlık duygusu yoktur. Sana iyilik getirecek her şey ona mutluluk verir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yaptığımız işlerde bizi yargılamaz, görüşlerimize önem verir. Her zaman doğruyu gösterir. Fikrimizi değiştirmeye çalışmaktan çok göremediğimiz yanlışları görmemizi ve düzeltmemizi sağlar, destek olur. Yanında olduğumuz her an mutlu oluruz, birlikte eğleniriz, kaliteli vakit geçiririz.

Ortak zevklerimiz olabildiği gibi uyuşmayan zevklerimizde ise birbirimize ayak uydururuz. Çünkü birbirimize değer veririz. İletişim kurarken sıkıntı yaşamayız, birbirimizin dilinden anlarız. Yanlışlarımızı düzeltiriz. Gerçek dosta ulaşmanın zamanı yoktur. İhtiyacımız olan her an ulaşabiliriz. Çünkü yanımızda olacağını biliriz. Gerçek dostluklar kolay kolay bitmez. Uzun yıllar saygı ve sevgi çerçevesinde devam eder. Eğer kısa sürede biten bir ilişkiyse gerçek dostluk kurulmamış demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir