Genel Ağ’da yayımlanan bir edebiyat dergisi ile basılıp dağıtılan bir derginin benzer ve farklı yönlerini tartışarak belirleyiniz.

Genel Ağ’da yayımlanan bir edebiyat dergisi ile basılıp dağıtılan bir derginin benzer ve farklı yönlerini tartışarak belirleyiniz.

Uluslararası bilgi iletişim ağı olarak tanımlanan genel ağ internet olarak bilinir. İnternetin kullanımının yaygınlaşmasıyla dergilerde yavaş yavaş internet ortamında yayımlanmaya başlamıştır. Elektronik ortamda ve genel ağ’da yayınlanan bu dergilere verilen isim e-dergidir. Bazı dergiler hem basılı hem internetten yayımlanırken bazıları ise sadece internetten yayımlanmaktadır. Diğer dergi türleri gibi edebiyat dergileri de genel ağlarda yayımlanmaya başlamıştır.

Genel ağ’da yayımlanan dergiler ile basılıp dağıtılan dergiler arasında bulunan birçok benzer ve farklı yönden söz edilebilir. Basılı yayınlarda görseller sayfa yapısı ile sınırlı iken genel ağlarda yayımlanan edebiyat dergilerinde ses, görüntü ve animasyon dosyaları eklenerek okuyuculara daha fazla görsel seçenek sunulabilir. Bazı edebiyat dergilerinin her yere dağıtımı yapılmıyor olabilir. E-dergiler için böyle bir şey söz konusu değildir. İnternetin olduğu her yerde istenilen her zaman genel ağ’da yayımlanan bir edebiyat dergisine ulaşılabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Basılı yayında ve e-dergilerde aynı şekilde abonelik sistemi mevcuttur. Okuyucular edebiyat dergisine iki şekilde de abone olabilirler. E-dergilerde eski yayınlara arşivden ulaşmak daha kolay olurken basılı yayımlanan dergilerin eski sayılarını bulmak daha zordur. Basılıp dağıtılan edebiyat dergilerinde baskının kaliteli olması için yapılan masraf bir e-dergi ye göre daha fazladır. Genel ağ’da yayımlanan bir edebiyat dergisi maliyet yönünden daha avantajlıdır.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın