Geleneksel oyunlarımızdan birini arkadaşlarınıza tanıtınız.

Siz de geleneksel oyunlarımızdan birini arkadaşlarınıza tanıtınız.

Zeybek dediğimizde aklımıza neler gelir? Ege? Atatürk? Zeybekte herkes bir kahramanlık kokusu almaz mı? Cesur bir kimliği vardır zeybeğin. Bende biraz da fantastik bir masalın kahramanı gibidir. Hemen aklıma değişik canavarların ve kötü güçleri olan canlıların olduğu bir dünyada iyi güçleriyle adaleti sağlamaya çalışan ve bunun için her şeyi göze almış cesur ve kahraman kişileri anımsatır.

Bir kişi olarak bahsetmem sizi yanıltmasın elbette bu bir halk oyunudur. Ama her şeyin diyorum adetler, gelenekler, müzikler, icatlar ve oyunlar; bu dünyada oluşmuş her şey insanın ürünüdür. Ve mutlaka bir anısı yani hikayesi vardır. Zeybek, bağbozumu şenlikleriyle ortaya çıkmıştır. İlkçağda Anadolu’da insanlar; şarap içme ve şarap yapmak için üzüm ezme gibi olaylar dans ederek yüceltilirdi. Zeybekte ayak hareketleri üzümün en iyi şekilde ezilmesine göre kurulmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Zeybeği bir oyun olarak açıklarsak; hareketlerin hızına bağlı ağır ve yürük olarak ikiye ayrıldığı söylenir. Ama daha sonra cinsiyete ve bölgeye bağlı olarak ta çeşitlenmiştir. Örneğin; kır zeybeği, kadın zeybeği ve kent zeybeği.

Zeybek, ana kuralları olsa da oynayan kişinin duygu ve becerilerine göre farklılık gösterebilir. Zeybek oyunu bir enstrüman çalmaya benzer. İki tane piyanist düşünün ikisinin elinde de aynı beste var ama her ikisini de dinlediğinizde hissettiğiniz aynı olamayacaktır. Bu yüzden oyun isimlerini bölgelerden çok kişilerden almıştır. İnce Mehmet Zeybeği, Nacakoğlu Zeybeği ve Kör Bayram Zeybeği gibi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir