Geleneksel müzik aletlerimizin adlarını araştırınız.

Geleneksel müzik aletlerimizin adlarını araştırınız.

Anadolu topraklarında geçmişten günümüze uzanan süreç içerisinde pek çok farklı müzik aletinin kullanıldığı bilinmektedir. Bu müzik aletleri içerisinde yer alan bağlama günümüzde en sıklıkla kullanılan bir müzik aleti olarak tanımlanmaktadır. Bağlama özellikle türkülere etkili bir şekilde ve içten bir şekilde eşlik eden müzik aleti olarak tanımlanmaktadır. Yine özellikle Karadeniz yöresinde sıklıkla kullanılan kemençe de en yaygın kullanılan geleneksel müzik aletleri içerisinde yer almaktadır. Hareketli müziklerin vazgeçilmez aleti olan kemençe; oldukça etkili bir sese de sahiptir.

Türk Sanat Müziği denilince ilk akla gelen çalgılar arasında şüphesiz kabak kemane yer almaktadır. Oldukça geleneksel bir özelliğe sahip olan kabak kemane; kendine has bir ses tınısına da sahiptir. Yaylı tambur ile kanunda sanat müziğinin vazgeçilmez müzik aletleri olarak tanımlanmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Duygusal parçaları aranılan müzik aletleri arasında yer alan kanun; çalması ustalık gerektiren bir müzik aleti olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine ud adındaki geleneksel çalgımızın da sanat müziğinin aranılan müzik aletleri arasında yer aldığı bilinmektedir.

Düğünlerin vazgeçilmez çalgısı ise elbette zurna ve davuldur. Davul gür sesiyle neşelere neşe katarken zurna keskin sesiyle dinleyicilerini büyülemektedir. Ülkemizde çok sayıda farklı geleneksel müzik aleti bulunduğu bilinmektedir. Aynı tip müzik aletinin yöreden yöreye isminin de değişiklik gösterebildiği de bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir