Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile ilgili bir araştırma yapınız.

“Geleneksel Kırkpınar Yağlı Güreşleri” ile ilgili bir araştırma (Nerede, ne zaman düzenlenir, kuralları nelerdir?) yapınız.

Ülkemizde güreş denildiği zaman aklımıza ilk gelen geleneksel Kırkpınar yağlı güreşleridir. Kırkpınar yağlı güreşi 14. Yüzyılda Rumeli’de doğup günümüze kadar gelmiştir. Yağlı güreş ise, pehlivanların paçası ve beli ip ile bağlı olan deri pantolon giydiği ve zeytinyağı ile yağlanarak çim üstünde yapılan bir güreştir. Yağlı güreş geleneksel bir Türk sporu olup, geleneksel sporlarımız arasında ön sıralarda yer alan bir spor dalıdır. Kırkpınar yağlı güreşleri kültürümüzün bir parçası olan bir spor dalıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Geleneksel Kırkpınar yağlı güreşleri genel olarak Haziran ayının sonu, Temmuz ayının başlarında düzenlenmektedir ve bu yağlı güreşler yedi gün sürmektedir. Geleneksel Kırkpınar yağlı güreş festivali Cuma günü pehlivanlar için dualar okunarak başlar. Yağlı güreşi kazanan pehlivan başpehlivan ünvanını kazanır ve altın kemeri bir yıl süre ile kazanır. Ayrıca üç sene arka arkaya başpehlivan olan yağlı güreşçi altın kemerin sahibi olur. Geleneksel Kırkpınar yağlı güreşler, Edirne’nin mesire yerlerinden biri olan Sarayiçi mevkiinde bulunan sahada yapılır. Bu yağlı güreşlerin yapıldığı alana er meydanı denilmektedir.

Geleneksel Kırkpınar yağlı güreşlerinde ceza gerektiren konular ise şöyledir; rakibe, hakeme ya da seyircilere söz ya da el kol hareketi ile hakaret etmek. Güreş sırasında rakibi ile tartışmak, ciddi güreş yapmamak ve şike yapmak. Yağlı güreşlerde yasak oyun ve diğer yağlı güreş kurallarına uymamak, hakem uyarılarını dinlememek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir