Geleneklerimiz hakkında araştırma yapıp iki örnek veriniz.

Geleneklerimiz hakkında araştırma yapıp iki örnek veriniz.

Bir toplumun içerisinde var olan ve o topluma has olan davranış kalıplarına gelenek adı verilmektedir. Geleneklerimiz o toplumun içerisindeki kişilerin ortak olarak kabul ettikleri ve düzenli olarak hayatlarında yer edinmiş olan tavır ve davranışlar olarak da anlatılabilir.

Her bir kültür kendi içerisinde kalıplaşmış hale gelen yüzyıllarca devam eden ve bir sonraki kuşak ile devam edecek olan geleneklere sahiptir. Türk kültürü içerisinde kalıplaşmış geleneklerden birisi el öpme geleneğidir. Dini bayramlarda saygı ve sevgi ifadesi olarak gerçekleştirilir. Her bayramda küçükler kendisinden büyük olan aile bireyleri, akrabalar veya yakın çevresindeki kişilerin yaşlıların elini öpüp başına koyar. Bu sayede bayramın anlam ve öneminin aslında büyüklerle beraber geçirildiğinde daha anlamlı olacağı ifade edilmiş olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Saygı ifadesi olarak el öpme özellikle Ramazan bayramı ve Kurban Bayramı’nda gerçekleştirilen ve yerine getirilen bir gelenektir. Ramazan Bayramına; Şeker Bayramı da denmiştir. Bu bayram içerisinde şeker dağıtılır ve Bayram sevinci bu gelenekler ile  yaşanır. Bu bayramlarla ilişkili olarak devam ettirdiğimiz bir geleneğimizde kurban kesmektir. Kurban bayramında ilk gün kurban kesim işlemi gerçekleştirilerek fakirlere dağıtılır. Hem aile bireyleri hem de çevrede bulunan zor durumda olan ve çok az et yiyebilen kişilerin o gün evlerinde etli yemekler pişirilir. Bu sayede paylaşma dayanışma ve yakın çevremizdeki zor durumda olan insanların halinden anlayabilmeyi de kavramış oluruz. Bizim topraklarımıza ait olan bu iki davranış biçimi yıllardır toplumumuzda var olan ve yeni gelen her nesil ile devam eden bir gelenektir.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın