Gelenek kelimesinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir?

 “Gelenek” kelimesinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir?

 

Gelenek kelimesi toplumda günlük hayatta çok fazla kullanılan bir kelimedir. Geçmişte yaşamış olan atalarımızın yapmış oldukları eylemleri yapmak ve onların düşüncelerini devam ettirmek anlamına geldiğini düşünüyorum. Gelenek kelimesi zaten gelmek kelimesinden oluşturuldu için geçmişten gelen anlamı bulunmaktadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Gelenek kelimesi kültürel olarak hayatımızda bulunan pek çok durumu ifade etmektedir. Geleneklerimiz yazılı olarak oluşturulmasa da toplumda uygulanarak nesilden nesile aktarılmaktadır. Pek çok uygulama gelenek olarak değerlendirilebilmektedir. Düğün gelenekleri, askere giden gençlerin gönderilmesi sırasında yapılan gelenekler, kına gecesi, nişan gelenekleri, bayrak gelenekleri gibi hayatın pek çok anında ve alanında geleneklerimiz vardır. Bu geleneklere insanlar uymak zorunda değildir fakat toplum tarafından benimsendi için ve yapılması hoş karşılandığı için yapılmaktadır. Kına gecesi başka milletlerde ve kültürlerde olmayan bir geleneğimizdir. Bu gelenek yüzlerce yıldır halkımız tarafından sevilerek uygulanmaktadır. Bu gecede gelinin ve misafirlerin eline kına yakılması da yine bize ait bir gelenek olarak yapılmaktadır.

 

Gelenekler yapılmadığında insanlar tarafından hoş karşılanmamakla birlikte kişilerin geleneklere uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. Gelenek olarak kabul görmüş fiiller ve uygulamalar yapıldığında toplumda birlik ve beraberlik yaşanmaktadır. Bu durum geleneklerin daha bir hassasiyetler yapılması sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Toplumun bir ve bütün olmasını sağlaması sebebiyle gelenekler toplumdaki fertler tarafından yapılmaktadır. Geleneklerimize sahip çıkmamız milletimizin bir ve bütünlük içinde olması demektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir