Gelecekte hangi mesleği seçeceğinize karar verdiniz mi?

Gelecekte hangi mesleği seçeceğinize karar verdiniz mi? Verdiyseniz bu kararı almanızdaki etkenler nelerdir? Söyleyiniz.

İnsan hayatı içerisinde herhangi bir konuda karar alırken öncelikle kendi isteklerini düşünmektedir. Kendi istekleri kendi hayal gücünün yettiği sınırı kadar zenginlik gösterir. Çok fazla bir kültürel birikime sahip olmayan, belirli bir bilgi birikimini bulunmayan işte etrafındaki insanların da çok fazla iyi bir konumda olmadığı bir yerde bulunan kişinin istekleri de belirli bir sınırda ve hayata bakış açısı da belirli bir sınırda seyredecektir. Kişinin kararları ileriye dönük olarak alacağı her türlü seçimlerde muhakkak ki etkilidir. Fakat bu karar vermede çevremizin büyük bir payı bulunmaktadır. Geleceğe yönelik olarak herkesin muhakkak ki bir meslek seçimi bulunmaktadır. Gelecekte ne olacağına çocukluk çağımızdan belirleyerek ilerleyen süreçlerde çevremizin, ailemizin ya da arkadaşlarımızın da etkisiyle bu seçmiş olduğumuz ya da belirlediğimiz mesleğimiz farklı bir alana da sürüklenebilmektedir. Kşinin kendi fikirlerinin yanısıra çevresindeki insanların fikirlerine göre de meslek seçimi şekillenebilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Her zaman için insanın sürekli öğrenen ve öğreten bir varlık olduğunu düşünmekteyim ve bu şekilde düşündüğüm için de bilgi öğrenmek ve yeni bir bilgi katmak benim için insanlar adına ve kendi adıma hayatımda önemli bir noktada bulunmaktadır. Meslek seçiminde de yine bunun katkısını görebilmek ve bunun etkilerini hissedebilmek mümkündür.

Bu yüzden diyebiliriz tek kişi mesleğini seçerken hem kendisine fayda sağlayacak hem de çevresine fayda sağlayacak bir iş kolu olduğuna dikkat etmesi önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.