Geleceğe aktarılan sanatsal miraslar

Geleceğe aktarılan sanatsal miraslar söz grubundan ne anlıyorsunuz?

Miras denildiğinde akla ölen kişinin geride bıraktıkları gelmektedir. Kültürel miras denildiğinde ise şu an yaşadığımız kültürel değerlerin gelecek nesillere aktarılması olarak gösterilebilmektedir. Geleceğe aktarılan kültürel mirasların arasında sanat dalları çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu sanat dallarının birçoğunu biz atalarımızdan miras olarak almışız. Bu miraslara sahip çıkmak ve gelecek nesillere bu değerleri aktarmak bizim vazifemizdir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Geleceğe aktaracağımız sanatsal miraslarımız nelerdir diye baktığımızda atalarımızdan alıp aktaracağımız miraslar arasında dokumacılık, taş işlemeciliği, çinicilik, camcılık, çömlekçilik, ebru, tezhip, minyatür, bakırcılık gibi pek çok sanat dalından bahsedebiliriz. Bu sanat dallarının kökeni çok eskilere dayanmaktadır. Atalarımız bu sanat dallarının tüm özelliklerini koruyarak bize aktarmış. Bizim de bu sanatları çocuklarımıza öğretmemiz ve onlar aracılığıyla geleceğe aktarmamız gerekiyor. Bu konuda son yıllarda çok fazla sıkıntı oluşsa da devlet milli mirası koruma ve bu mirası gelecek nesillerimize aktarma konusunda çalışmaları bulunmaktadır.

 

Bazı sanat dallarında yeterince gelir elde edilemediği düşüncesi ile yeni yetişen kişi bulunmamaktadır. Bu gibi durumlarda devlet bu sanat dallarına kendisi sahip çıkmakta ve bu sanat dalını yapanlara destek vermektedir. Böylece belli bir gelir elde edenler bu sanatı yapmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bu kişiler sanatlarını çırak olarak aldıkları kişilere de öğretmektedir. Böylece unutulmaya yüz tutmuş olan bu sanat dalları geleceğe aktarılan sanatsal miraslar olarak kalacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir