Geçmişten günümüze periyodik sistemin oluşturulma sürecini çeşitli kaynaklardan araştırınız

Geçmişten günümüze periyodik sistemin oluşturulma sürecini çeşitli kaynaklardan araştırınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışınız.

 

Yeryüzünde bulunan maddeler doğada element ve bileşik halinde bulunmaktadır. Aynı cins atomların bir araya gelmesi ile elementler oluşur, farklı elementlerin bir araya gelmesi ile de bileşikler meydana gelmektedir. Elementler ve bileşikler saf maddedirler. Elementlerin keşfedilmesi çok uzun yıllar boyunca sürmüştür. Günümüzde hala yeni elementler bulma çalışmaları devam ettiği için bu sayılar değişebilir. Bilim insanları çalışmalarını kolaylaştırmak için sınıflandırmaya büyük önem vermişlerdir. Geçmişten günümüze kadar birçok bilim insanı maddeleri sınıflandırmışlardır. Aristo, milattan önce 350 yılında yeryüzündeki bütün maddelerin dört temel elementten oluştuğunu bunların ise hava, toprak, ateş ve su olduğunu söylemiştir. Periyodik tablo uzun seneler boyunca kimya ile uğraşan kişilerin birikimleri sonucu ortaya çıktı. Periyodik tablo; elementlerin benzer özelliklerine göre sınıflandırılması ile oluşturulmuş bir tablodur. Periyodik tabloya periyodik cetvel de denilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Periyodik tablo verilen elementler belirli bir düzene göre dizilmiştir. Periyodik tabloda elementin adı, sembolü ve proton sayısı gibi özellikleri de yer almaktadır. 1862’ de bilim insanı A.E. Beguyer de Chancourtois elementleri atom ağırlıklarına bakarak sarmal şekilde sınıflandırmıştır. 1865’te ise bilim insanı John Newlands elementleri artan atom ağırlıklarına bakarak sıralamış ayrıca her sekizinci elementte kendini yenileyen bir grup oluştuğunu da fark etmiştir. Periyodik tablo denince akla ilk gelen isim ise 1869 yılında elementlerin sınıflandırılmasıyla ilgili kapsamlı çalışmalar yapan bilim insanı Mendeleyevdir. Bugünkü periyodik tablonun temelini Mendeleyev atmıştır. Mendeleyev ise elementleri artan atom kütlelerine göre ve benzer özellikteki elementler alt alta olacak şekilde sıralamıştır. Mendeleyev’in oluşturduğu periyodik tablo 63 element bulunmaktaydı. Ancak zamanla element sayısı artmıştır. Günümüzde ise doğadaki element sayısının 80’i geçmiş olduğu bilinmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 3,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir