Geçmişten günümüze kimya endüstrisinin nasıl bir gelişim gösterdiğini araştırınız

Geçmişten günümüze kimya endüstrisinin nasıl bir gelişim gösterdiğini araştırınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla tartışınız.

 

Geniş bir ürün yelpazesine sahip olan kimya sanayisi birçok sanayi dallarına yönelik hammadde ve ara ürün üretiminde bulunmaktadır. Ülkemizde kimya sanayisi ürünlerinin bir bölümü ülkemiz kaynaklarından karşılanırken bir kısmı ise ithal edilmektedir. Ülkemizde kimya endüstrisi Cumhuriyetin ilanından sonra artmaya başlamıştır. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle devlet tarafından açılan sanayi kuruluşları kimyasal maddelere olan ihtiyacı gidermeye çalışmıştır. Cumhuriyetin ilanı ile canlanmaya başlayan kimya endüstrisinde Cumhuriyet ile birlikte; patlayıcı, ilaç, tarım kimyasalları, deterjan, matbaa mürekkebi gibi ürünler üretilmeye başlanmıştır.

 

Ülkemizde kimya sanayi hızla gelişmektedir. Geçmişten günümüze kimya endüstrisinin gösterdiği gelişimden bahsedecek olursak; 1911 yılında ilk çimento fabrikası açıldı, 1918 yılında ülkemizde kimya enstitüsü ilk mezunlarını verdi, 1921 yılında makine ve kimya endüstrisi kurumu kuruldu, 1923 yılında şeker fabrikası kuruldu, 1935 yılında Paşabahçe cam fabrikası kuruldu,  1938 yılında Gemlik suni ipek fabrikası açıldı, 1945 yılında İzmit kağıt sanayisi açıldı, 1950 yılından sonra ise tekstil, deri, boya, gübre alanında olan fabrikalar açılmıştır, 1962 yılında Kütahya Azot sanayisi açıldı, 1967 yılında Bandırma borik asit ve boraks fabrikası açıldı, 1975 yılında Mersin soda fabrikası açıldı, 1985 yılında İzmir Aliağa petrokimya fabrikası açıldı,  2000’li yıllarda ise küçük ve orta boy fabrikalar açılmıştır.

 

Bölgelere göre kimya endüstrisi ise şöyle gelişim göstermiştir. Marmara bölgesinde; petrokimya, ilaç, boya, temizlik ürünleri, Akdeniz bölgesinde; gübre ve petrol ürünleri, Ege bölgesinde; petrol ürünleri, Karadeniz bölgesinde ise gübre sanayisi gelişim göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.