Geçmişte hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır?

Geçmişte hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır?

En bilindik araçlar 5 tanedir.

  • Ateş
  • Meşale.
  • Mum.
  • Gaz lambası
  • Lamba.

ATEŞ: İnsanlar, ateşi ısınma ve yiyecek pişirmenin yanı sıra aydınlatma aracı olarak da kullanabileceklerini keşfetmişlerdir.Aydınlatma teknolojisinin başlangıcı ateşin bulunmasıdır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

MEŞALE: İnsanlar aydınlatma ihtiyacını karşılayabilmek için odun ateşini ve meşaleleri kullanmışlardır. Odunun uç kısmına çam ağaçlarından elde etikleri reçineleri sürerek meşaleler yapmışlardır.

 

KANDİL: Ateşin kullanılmaya başlanmasından sonra insanlar, kile şekil verip ateşte pişirdikten sonra içine hayvansal yağlar koyarak kandiller yapmışlardır. Böylece daha konforlu ve daha uzun süre aydınlık ortam sağlamışlardır.

MUM: İnsanlar, öncelikle katı hâldeki hayvansal yağ gibi yavaş yanan maddeleri eritmişlerdir. Daha sonra eritilen bu maddeleri bir fitilin üzerine dökerek mumu elde etmişlerdir. Böylece daha kullanışlı, istenilen yere taşınabilen aydınlatma aracını geliştirmişlerdir. Mum günümüzde de kullanılmaktadır.

GAZ LAMBASI: Gaz lambasının alt kısmında gaz yağının konulduğu bir haznesi vardır. Gaz haznesinden yukarıya doğru çıkan bir fitil bulunur. Fitil üst kısmından yanarak çevreyi aydınlatır. Ayrıca fitilin yanan kısmının boyu kısaltılıp uzatılarak ışık şiddeti ayarlanır. Elektrikli aydınlatma araçlarının bulunuşuna kadar çok yaygın bir şekilde kullanılan gaz lambaları, kandillere göre daha güvenlidir. Gaz lambası önce evleri daha sonra sokakları aydınlatmak için kullanılmıştır.


Benzer Yazılar

2 yorum “Geçmişte hangi aydınlatma araçları kullanılmıştır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.