Gaziantep’in UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınması yörenin hangi yönden gelişimini sağlar?

Gaziantep’in UNESCO tarafından gastronomi alanında koruma altına alınması yörenin hangi yönden gelişimini sağlar?

Gastronomi; Bir ülkenin ya da bölgenin kendine özgü yemeklerini, yiyecek ve içecek hazırlama tekniklerini ve bunların kültür ile arasındaki ilişkisini, iyi yemek yeme ve içme sanatını inceler.

Gastronomi turizmi ise yemek turizmi ya da mutfak turizmi olarak ifade edilen bir turizm türüdür ve bir yere özgü yemeği tatmak için veya yemeklerin yapım aşamalarını görmek, yemek festivallerini, restoranları ziyaret etmek amacıyla yapılan turistik ziyareti ifade eder.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Gastronomi turizminin gelişmesine neden olan temel faktör yöresel lezzetlerdir. Bir yöreye özgü yemekler, yapılan tanıtım etkinlikleri sayesinde pek çok turisti o bölgeye çekebilir.

Bu anlamda Gaziantep tarihten gelen farklı kültürlerin etkisiyle oluşan zengin mutfağında, yaklaşık 500 çeşit yemek türü yer almaktadır ve 2015 yılında Unesco tarafından gastronomi şehri ilan edilmiştir. Bu durum Türkiye ve Gaziantep’in gastronomi turizmi açısından tanınır ve bilinirliliğinin artmasına neden olmuştur.

 

Her şeyden önce Gaziantep’in gastronomi şehri olması önemli bir tanıtım aracıdır. Bu sayede kendi tarih, sanat, gelenek ve kültür mirasının oluşturduğu turizm potansiyelini tanıtma ve turizm ekonomisi oluşturma imkânı vermiştir.

Gastronomi alanında marka haline gelmesiyle kültürel ekonomik cazibesi artan Gaziantep, tüm dünyadan çeşitli yatırımcıları ve turistleri kendisine çekmeye başlayacak, bu da ekonomik büyüme ve kent halkına daha yüksek yaşam standartları sağlayacaktır.

Ayrıca, yerli ve yabancı turist sayısı artacak şehre hareketlilik katacaktır,

İnşaat, mimari, haberleşme altyapısı gelişecektir,

Şehrin gelirleri artacaktır,

Yeni iş imkânları ortaya çıkacaktır,

Ulaşım olanakları artacaktır,

Sunulan hizmetlerin kalitesi artacaktır,

Daha fazla turistin gelmesi ve kültürel faaliyetlerin artması, şehrin kongre, konferans ve fuar merkezi haline gelmesini sağlayacaktır,

Şehirde yer alan konaklama tesislerinin doluluk oranlarını artacak, yeni tesislerin yapılmasını sağlayacak, böylece istihdam ve gelirleri arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.