Futbolun nasıl oynandığı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olunuz.

Aile büyüklerinizden yardım alarak futbolun nasıl oynandığı ve özellikleri hakkında bilgi sahibi olunuz.

Futbol 11’e 11 iki takımın karşılaştığı bir oyundur. Bu iki takımın da amacı rakip takımın kalesine gol atmaktır. Daha fazla gol atabilmek oyunun asıl amacıdır. Yani daha fazla gol atmayı başaran takım oyunu kazanan takım olacaktır. Futbolun çok fazla kuralı bulunmaktadır. Bu kuralları teker teker saymaya kalsak bitmeyecektir o yüzden önemli birkaç kuralın üzerinde duracağız. Öncelikle futbol ayak ile oynanan bir oyundur. Futbolda topu elinize almak için kaleci olmanız gerekmektedir. Kaleciler kaleyi koruyan oyunculardır ve topu ellerine alma konusunda kendilerine çizilen çizgi ile sınırlı olsa da serbesttirler. Bir de taç atarken topu elinize alma şansınız var. Futbol dikdörtgen bir saha da oynanır. Eğer kalelerin olduğu taraflardan değil de sahanın boyuna olan kısımlardan top dışarı çıkarsa taç olur. Taç olması halinde de topu taca atan tarafın rakibi taç atışını kullanır ve oyun devam eder.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Topun sahanın enine olan yani kalenin olduğu taraflardan dışarı çıkması durumunda da korner olur. Korner olduğu zaman topun dışarı çıktığı köşeden ayak ile bir atış gerçekleştirir. Bu atış sonrası oyun kaldığı yerden devam eder.

Futbolda oyunular hatalı davranış gerçekleştirirse kart alırlar. Sarı kart ilk karttır uyarı niteliğindedir. İkinci sarı kart kırmıza karta dönüşür. Kırmızı kart gören oyuncu oyun dışı edilir. Bu takımı çok zor bir duruma sokar.

Futbolda en önemli şey gol atmaktır. Ama gol atmak için de en önemli şey doğru bir oyun anlayışıdır. Düzgün paslaşmalar ve kurgulanmış planlar ile kazanılması çok kolay bir oyun olan futbol ülkemiz dahil birçok ülkede büyük bir ilgi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir