Fransuva’nın kanuniden yardım istemelerinin gerekçeleri nelerdir?

Fransuva’nın kanuniden yardım istemelerinin gerekçeleri nelerdir?

Dünyada var mıdır ki bir Avrupa devletinin Müslüman bir devletten aman dilemesi yardım istemesi.

Evet böyle bir tarihin sahibi biz Türkleriz. Sultanlar sultanı Allah’ın yeryüzündeki gölgesi dünyanın 3 kıtasının sahibi birçok milletin sultanı Kanuni Sultan Süleyman han ve ondan yardım isteyen Fransa ülkesinin yenik kralı Fransa arasında geçti bu olay. Osmanlı Devleti sadece kendi milletine yardım eden kendi tebaasının yardımına koşan bir devlet hiçbir zaman olmadı. Yardım dileyenin dili dini ne olursa olsun yardımlarına koşacak kadar cesur ve yüce bir devlet olmuştur.  Fransa kralı Habsburg imparatoru Şarlken’e esir düşmüş daha sonra belirli bir para karşılığında esaretten kurtulmuştur. Bu olaydan sonra bu krallar arasında ki sürtüşme devam etmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kral Şarlken’in elinden kaçarken Osmanlı’ya sığınan Fransızların ardından gelen Şarlken’in adamları Kanuni Sultan Süleyman hanı bir hayli hiddetlendirmişti. Fransa kralı Fransa da kanuniye bir mektup yazarak yardım dileyince Osmanlı İmparatoru Sultanı Kanuni 100 kişilik ordusunu toplamış kendine güvenen Şarlken ve adamlarını yenmiştir. Bunun üzerine Fransa Osmanlı korumasına alınıştır. Fransuva’nın Osmanlı Devletinden yardım isteme nedenleri

1 – Dünya üzerinde Kanuniden büyük bir imparator, Osmanlı devletinden büyük bir devlet yoktu. Bu nedenle Fransa ülkesinin kralı Fransa 3. Kıtanın sultanı Kanuni Sultan Süleyman’dan Avrupalıların demesiyle muhteşem Süleyman’dan yardım istemiştir.

2 – Osmanlının yardım edecek kadar yüce gönüllü ve hoşgörülü bir devlet olduğunu bildiği için de bu yolu seçmiştir.

3- Kanuni Sultan Süleyman’ın adaletine ve yardımdan sonra ki süreçte Fransa topraklarını işgal etmeyeceği düşüncesine sahip olması da bir diğer etken olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir