Fosiller Konu Anlatımı 4. Sınıf Sosyal Bilgiler

Fosil nedir ?

Geçmişte yaşamış canlıların taşlaşmış kalıntı veya izlerine fosil ya da taşıl denir.Canlılara ait kabuk, diş, kemik, deri, yaprak, dal kalıntıları veya bunların izleri fosil olarak nitelendirilir.

Fosiller nasıl oluşur ?

Canlıların öldükten sonra fosilleşmeleri uzun zaman alır. Bu süreçte önce canlının yumuşak kısımları çürür. Geriye diş, kemik gibi dayanıklı ve sert kısımlar kalır. Bu kısımlarınüzeri, su, rüzgâr vb. unsurların sürüklediği taş ve toprak ile örtülür. Bu taş ve toprakcanlı kalıntıları üzerinde tabaka oluşturur.Zamanla biriken bu tabaka kalınlaşır. Toprak altında kalan kalıntıların uzun bir süre içinde sertleşmesi ve taşlaşmasıyla fosiller oluşur.

Fosiller incelendiğinde geçmişte yaşamış canlılar, bu canlıların yaşadığı bölge ve bu bölgenin iklim koşullarıhakkında bilgi edinilir. Fosilleri incelemek bilimsel bir iştir.Fosiller hakkında çalışmalar yapan bilim insanları fosilleri inceleyerek canlınınvücut yapısı,beslen-me şekli ve yaşadığı dönem hakkında bilgi sahibi olabilirler. Örneğin kemiklerinbüyüklüğü ve genişliğine bakarak o canlının boyu,kilosu veya görünüşü; dişlerine bakarak canlının etle mi,otla mı beslendiği hakkında bilgi sahibi olurlar.

Sinek.böcek gibi canlılar ağaçların reçine gibi yapışkan salgılarına değdiklerinde buraya yapışırlar ve gömülürler. Buradan kurtulamadıkları için bir süre sonra ölürler. Zamanla reçinenin sertleşmesiyle içindekisinek ya da böcek de sertleşir. Böylece canlılar çürümeden fosilleşmiş olur.
Salyangoz,kaplumbağa ve küçük böcek türlerinin kabukları da toprak altında gömülü kaldıklarında fosilleşebilirler.
Deniz,göl ve okyanus tabanlarındaki,mercanlar,balık,pullarıve çeşitli deniz canlıları gömüldükleri yerlerde fosil haline gelir.Buzullar içinde de fosiller oluşabilir.Çeşitli hayvan ve bitki izleri de fosil olarak kabul edilir.
Fosilleri inceleyen bilim dalına paleontoloji,fosil toplayıp bunlar üzerinde çalışma yapan bilim insanlarına paleontolog adı verilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

“Fosiller Konu Anlatımı 4. Sınıf Sosyal Bilgiler” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir