Filozof ile sanatçı arasındaki benzerlikleri örnekleyerek açıklayınız.

Filozof ile sanatçı arasındaki benzerlikleri örnekleyerek açıklayınız.

Filozof da sanatçı da kendi görüşlerini belirtmekte sonuna kadar özgür olduğu için en önemli ortak özelliklerinin bu olduğunu söyleyebiliriz çünkü farkında olmadan bu paydada buluşurlar ve ikisinin de yapılışının temelinde öznel düşüncenin dışa vurumu mevcuttur.

Filozof da sanatçı da kendinden öncekileri ve hatta kendi ortaya koyduğunu dahi eleştirmek ve değerlendirmek gereğindedir. Sanat da felsefe de ancak bu yolla gelişir ve zenginleşir. Sanatta eserin farklı anlamlar kazanmasına, bu yeni anlamlara dayalı yeni eserler meydana getirilmesine, felsefede de yeni görüşler ortaya çıkmasına ya da mevcut görüşün gelişmesine katkı sağlayan bu eleştirme ve değerlendirme yöntemi oldukça önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Her ikisinde de sınırsız bir düşünme kapasitesi, açık algılar ve duyusal deneyimler mevcuttur. Bunlar sonucu ikisi de etkin biçimde üretebilir. Bu üretimin malzemeleri karakter, yaşayış, düşünce, deneyimler ve düşünsel yetenektir.

Bunlar gibi açılardan bakıldığında filozof ile sanatçının üretimine giden yolda oldukça fazla benzerlik mevcuttur ve bu da onların ne ile ürettiklerinin cevabıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.