Fil Olayı’nda ve Fil suresinde dikkatinizi en çok çeken hususlar nelerdir?

Fil Olayı’nda ve Fil suresinde dikkatinizi en çok çeken hususlar nelerdir? Bu sureden ve olaydan hangi sonuçlara ulaşabiliriz ve ne gibi mesajlar çıkarabiliriz? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

 

Fil olayında Ebrehe’nin Kabe’ye saldırmak istemesi üzerine Abdulmuttalib ile görüşmesi dikkatimi çeken detayların başında geliyor. Abdulmuttalib sadece kendi koyunlarını istiyor ve ‘’Orası Allah’ın evidir, o evi Allah koruyacaktır.’’ demesi Kabe’nin aslında insan gücü ile değil Allah tarafından korunduğunu gösteriyor. Bir diğer ayrıntı ise Kabe’ye fil ordusu ile gelinmesine rağmen filler Kabe’yi yıkmak istemiyor ve geri dönmek istiyorlar. Fillerin dahi Kabe’yi yıkmaktan çekinmesi büyük bir ilahi kudret olduğunu gösteriyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Fil Suresi peygamberimizin doğumundan günler önce gerçekleşen bu olayı örnek göstererek bir yandan da Peygamberimiz Hz. Muhammed’in yalan söylemediğini ve geçmişteki olayları da vahiy yolu ile Allah tarafından öğrendiğini gösteriyor. Fil olayında insanların yapmış olduğu kibir ve düşmanlığa karşı yine manevi olarak doğru yolda olanların kazandığını da görebiliyoruz. Ebrehe çok büyük ve oldukça lüks bir saray inşa ettiği halde insanların bu saraya yönelmemesi Kabe’nin insanları manevi olarak çeken bir mekan olduğunu da gösteriyor.

 

Fil Suresi’nde Ebrehe ve ordusunun üzerine gönderilen Ebabil kuşlarından bahsediliyor. Bu kuşlar oldukça minik ve ağızlarında da ufacık taşlar taşıyan kuşlar olmasına rağmen bütün askerleri yerle bir edebiliyor. Allah ufacık bir taşa dahi güç verdiğinde kocaman dağları ortadan kaldırabiliyor. Fil suresi ise Ebrehe ve ordusunun halini ibret almamız için anlatan surelerden biri olarak görülmelidir. Ufacık kuşların kocaman filleri yendiğini gösteren bu surede Allah’ın yolunda olmamız halinde en zorlu imtihanları dahi geçebileceğimizi düşünebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.