Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız.

Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız.

Her kişi bulunmuş olduğu sistem içerisinde bir fikre ve duyguya sahiptir. Kişiler birbirinden farklı olarak yaratıldıkları için fikir yönüyle yine farklı düşüncelere sahip olabilirler. Bizden farklı olarak düşünen kişinin fikrine saygı duymamız gerekir. Saygı duyulmadığında peki neler hissederiz? Bunu bir düşünelim. Biz bir fikir beyan ettiğimizde bizim tercihlerimize saygı duyulmadığında neler hissederdik?

  • Bulunduğum ortamda daha fazla bulunmak istemezdim.

  • Kendimi ortamdaki kişilerden farklı, dışlanmış olarak görmeye başlardım.

  • Yetersizlik eksikliği olduğu gibi farklı düşüncelere bürünerek kendimi küçümseyecek bir konuma getirebilirdim.

Bu konuya başka bir açıdan bakıldığında benim fikirlerime saygı duyulmayan bir ortamda ben de bulunmak istemezdim. Bir süre sonra böyle bir ortam, kavga ortamına dönüşebilirdi ki etrafımıza baktığımızda her fikrin saygı ile kabul edilmediğini, bağırıp çağrılarak ya da büyük kavgaları oluşturularak fikirlerin geri püskürtüldüğü de görülmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın
  • Fikirlerime saygı duyulmadığında özgürlüğümün kısıtlandığını hissederdim.

  • Fikirlerime saygı duymayan kişi ile bir daha arkadaşlık yapmak istemezdim. Ve o kişi ile bir daha aynı ortamda dahi bulunmak istemezdim. Çünkü kendimi kötü hissederdim.

  • Sunmuş olduğum fikirlerimin kabul edilmediği ortamda kendimi gergin hissederdim. Sanki oraya ait değilmiş ya da yanlış bir şey söylemişim fikrine kapılarak sürekli olarak bir gerginlik içerisinde ortamda durmaya çalışırdım.

  • Fikirlerime saygı duymayan insanların aslında ne kadar kötü olduklarımız kötü düşündüklerini tekrar fark ederek onlar için üzülürdüm.


Benzer Yazılar

2 yorum “Fikirlerinize saygı duyulmadığında neler hissedersiniz? Açıklayınız.

Bir cevap yazın