Felsefi bir metni analiz etmenin amacı nedir?

Felsefi bir metni analiz etmenin amacı nedir?

Felsefi metin, felsefe konularını irdeleyen, felsefi problemleri hakkında bilgiler içeren metinlerdir. Felsefi metinler, kelimelerin açıklayıcı özelliklerinden yararlanılarak, bilgi ve tezlerin aktarılması gerekir. Felsefe makale okumak ya da felsefe derslerine girmek birçoğu insan için zordur. Ve alışılmamış düşüncelerle mücadele gibi görülebilir. Felsefi bir metni analiz etmekte birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bunlar;

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Felsefi metni analiz etmede öncelik, filozofun görüşlerini bir gerçeğe dayanıp dayanmadığı değil, ileri sürdüğü görüşün anlaşılabilir olmasına bakmaktır. Bir metni anlamak başka kelimelerle ifade edilebileceğini de görmeyi gerektirir. Filozofların kendi fikirlerini bildirmede kullandıkları yöntemleri, önceden bilmek önemlidir.

Felsefi metinin kavramları, filozofların kullandığı dili yani felsefe kelimelerinin anlamlarını bilmeyi gerektirir. Metni iyi anlamak felsefi temel kavramları iyi bilmekten geçer. Felsefi metni iyi analiz etmek sadece bir düşünce okumak ile olmaz. Aynı felsefi düşünce hakkında farklı filozofların yaratımlarını düşüncelerini de okumak iyi irdelemek ve anlamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.