Fazla yemenin zararları nelerdir?

Fazla yemenin zararları nelerdir?

 

Her şeyde orta yolu bulmak gerektiği gibi yeme konusunda da aynı durum geçerlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsan fazla yediğinde o besin maddesinden daha fazla vitamin almayacaktır. Vücut ihtiyacı olan kadarını alacak geri kalanını atacaktır. Sınırı gözetilmeden yendiğinde mide fazlaca çalışacaktır. Zaten çok yiyenlerin direk olarak mideleri ağrımaya başlar. Mide aldığı fazla besinleri sindirebilmek için fazla enzime ihtiyaç duyacaktır.

 

Enzimleri üretebilmek için mide, pankreas, safra kesesi, incebağırsak fazlaca çalışarak enzim üretmeye çalışır. Bu durum organların yorulmasına neden olur. Mide, bağırsaklar, pankreas, safra kesesi çok çalışmak için kana ihtiyaç hissederler. Çünkü kan oksijen ve diğer maddeleri taşır. Kanın daha fazla pompalanması için kalbin daha fazla çalışması gerekir. Kalp fazla çalıştığında yorulur ve yıpranır.

 

Fazla alınan besinler vücutta kullanılacak kadarı alınır. Depolanması gerekenler yağ olarak depolanır, geri kalanlar ise boşaltım sistemi ile atılır. Yağ olarak depolanması kilo almak ve dikkat edilemezse zamanla obezite hastalığı anlamına gelecektir. Boşaltım sisteminin fazla çalışması ise böbreklerin yıpranmasına neden olur. Sindirimin yapılabilmesi için aşırı enerji harcandığından dolayı yorgunluk, halsizlik ve uyku hali görülür.

 

Enerjinin azalması, hafıza kaybı, anlama ve öğrenmede yetersizlik, konsantrasyonda eksiklik görülür. Her yiyeceğin kararında yenilmesi gerekir. Kararında yenildiğinde faydalı olan bazı yiyecekler fazla yendiğinde zararlı olabilir. Örneğin muz birçok organa faydası dokunan oldukça değerli bir yiyecektir. Fakat fazla yendiğinde kabızlık sorunlarına neden olur.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın