Farz, vacip ve sünnet ne demektir? Bu kavramlar hakkında neler biliyorsunuz?

Allah’ın biz kullarından hayata dair bizim faydamıza olacak bazı istekleri ve yasakladıkları şeyler bulunmaktadır. Bunları dini terimler ile ifade ettiğimizde yeri daha doğru olmaktadır. Müslümanların hayatta her konudan önce, öncelikleri Allah’ın rızasına uygun bir yaşam olmalıdır. Bunun için de Allah’ın bizden istediklerini ayetler ile Peygamberimize bildirmiştir. Peygamberimizden de bizlere ulaşmıştır.

Farz kavramı ile ifade edilen şey şudur, farz; Allah’ın bizlerden yapmamızı kesin olarak emrettiği iş ve davranışlara denir. Beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek gibi ibadetler farz kavramı kapsamındadır ve Allah bizlerden kesinlikle yapmamızı istemektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Vacip; farz kadar kesin olmamakla birlikte bir Müslümanın yapmasının daha uygun olacağı iş ve davranışlara denir. Yatsı namazından sonraki vitir namazı, kurban bayramı namazı ve kurban ibadeti vacip kavramı kapsamındadır. Yani farz değil ancak farza yakın, bir Müslümanın yapmasının daha uygun olduğu iş ve davranışlardır.

Sünnet ise Peygamberimizin devamlı olarak yaptığı ve bizlerinde yapmamızı istediği iş ve davranışlara denir. Nafile namazlar, yemeğe tuz ile başlamak, misvak kullanmak gibi davranışlar sünnet kavramı kapsamına girer.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın