Farklılıklarımız birlikte yaşamamızı, arkadaşlık kurmamızı engeller mi?

Farklılıklarımız birlikte yaşamamızı, arkadaşlık kurmamızı engeller mi? Açıklayınız. (Fiziksel, dış görünüş farklılıkları. Siyahi – beyaz, uzun kısa – şişman – zayıf, engelli – sağlıklı, zengin – fakir vs gibi )

Farklılıklar bir insanın diğerinden farklı bir şekilde görülmesi, hareket etmesi farklı duygulara sahip olması, farklı konuşması anlamına gelir. Hayatımız içerisinde her insanın tek tip olması mümkün değildir. Herkesin birbirine benzediği bir toplum düşünüldüğünde oldukça sıkıcı, belki adaletsiz bir hayat düzeni ortaya çıkmış olurdu.

Tamamı ile kötü niyetli insanların ve çıkarcı insanların bulunduğu bir topluluk haline gelirdi ve yaşanmaz hale gelebilirdi. Bu yüzden farklılıkların bir arada bulunduğu ve her insanın kendini ifade edebildiği bir toplum düzeni aslında olması gereken de doğal sürecin bir parçası olan durumdur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bu şekilde düşündüğümüzde insanları birbirinden ayıran farklılıklar olan dış görünüşleri, ten renkleri, boylarının uzun ya da kısa oluşu hiçbir şekilde yaklaşım tarzımızda bir farklılığa sebep olmamalıdır. Biz biriyle arkadaş olurken o çok zayıf ya da çok şişko diye onu ayırıyorsak bizde bir sorun olduğunu unutmamalıyız.

Eğer sadece çok zengin olduğu için bazıları ile arkadaşlık yapıyorsak, çok iyi niyetli olsa bile fakir olduğu için bir kişiyi dışlıyorsak, adalet kavramının bizde tamamen yok olduğunu bilmeliyiz . Bir kişinin bizden farklı oluşu; biz zenginken onun fakir oluşu ya da biz sağlıklıyken onun herhangi bir engellinin bulunuşu arkadaşlık kurmamızda hiçbir engel barındırmaz. Çünkü önemli olan onunla fikir yönüyle anlaşabilmektir.

Bir kişinin yaşamış olduğu kazadan dolayı ayağını kullanamıyor oluşu ya da gözleri görmüyor oluşu, o kişinin aslında çok iyi biri, temiz niyetli ve bizim ortak yönlerimizin bulunacağı bir kişi olduğu gerçeğini değiştirmez. Farklılıklarımız olsa dahi ya da başkalarının farklılıkları olsa dahi bir arada aynı ortamda yaşayabilir ve o kişilerle de arkadaş olabiliriz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın