Farklı edebiyat türlerinin ortaya çıkmasının nedenlerinin neler olabileceğini tartışınız.

Farklı edebiyat türlerinin ortaya çıkmasının nedenlerinin neler olabileceğini tartışınız.

Edebiyat; duygu, düşünce ve olayların insanların iç dünyasında estetik duygular uyandırarak dil aracılığı ile sözlü ya da yazılı olarak anlatılan sanat eserlerinin tümüdür.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Edebi eserlerin bir takım özelliklere sahip olması gerekmektedir. İlk olarak sanatçıların hazırlamış oldukları edebi eserler okuyanı etkilemelidir. Anlatım dili gayet açık anlaşılabilir ve bir ana fikre sahip olmalıdır. Yazıldığı döneme ışık tutan ve o dönemin yaşantısını ortaya koyan bir yapıya sahip olmalı, dönem hakkında insanları bilgilendirmelidir. Zaman ilerlese dahi anlaşılabilir yapıda estetik ve sanatsal olmalıdır. Ayrıca belli kurallar ve ölçülerde yazılmalıdır. Bu kurallar ve ölçüler eserin yazıldığı dönemde de ilgi çekmesini sağlayacağı gibi sonraki dönemlere kalması üzerinde de etkili olmaktadır.

 

Farklı edebi türlerin ortaya çıkışında ise; insanların yaşamış oldukları dönemlerde ortaya çıkan; savaşlar, yaşadıkları coğrafyada bulunan doğa ve tabiat güzellikleri, doğal afetler, kültürel değişimler, aşk,  çeşitli din akımları ve inanç sistemleri etkili olmuştur. Bu kültürlenme koridorunda çeşitli tarzlarda şiirler, destanlar, hikayeler, masallar, romanlar, ağıtlar, türküler vb. eserler sözlü ve yazılı olarak iki türde ortaya çıkmıştır. Sanatçının o anki ruh halini ifade etmesi için hangi alanda kabiliyeti varsa eserler o edebi tür ile ifade edilmektedir. Şair ruhlu bir sanatçı bir savaşı şiirle ifade ederken bir başka yazar roman olarak bu konuyu ortaya koyabilmektedir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir