Fabl Türünde Metin Yazınız.

Fabl Türünde Metin Yazınız.

Fabl küçük öykülerden oluşan yazılara verilen addır. Sonunda hem ders vermek, hem de güldürürken düşündürmek isteyen yazılardır. İnsanlara ait hikâyeleri insanların dışındaki varlıkları konuşturarak anlatılır. Lafontain fabl konusunda en bilinen yazarlardan biridir.

Tilki İle Kedi: Tilki ve kedi sohbet ediyorlarmış. Tilki sürekli ne kadar kurnaz ve hilekâr olduğunu anlatıp böbürleniyormuş. Düşmanlarını her zaman yenebilirmiş; çünkü onun mutlaka bir oyunu, hilesi olurmuş. Kedi kendi durumundan utanarak ”ben fazla oyun bilmem ”demiş. “Düşmanlarımın elinden kurtulmamın tek yolu bana göre kaçmaktır ”demiş. Tilki;” kedi kardeş! Ben her tehlikeden kendimi kurtarabilirim ama senin durumuna üzülüyorum. Korkarım ki bir gün düşmanların seni yakalayacak ”demiş.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu konuşmalardan az sonra bir sürü tazının bağrışmaları duyulmuş. Bir avcı grubuna ait olan bu köpekler hızla kendilerine doğru koşmaktaymış. Kedi hemen yakınındaki bir ağaca sıçramış ve dalların arasına saklanmış. Tilki ise ”acaba hangi hileyi yapsam” diye karar vermeye çalışıyormuş. O kadar çok hile biliyormuş ki hangisini yapsam diye kalakalmış. Tam bir hileye karar vermiş ki, tazılar etrafına toplanmışlar ve onu yakalamışlar. Bütün bu olanları yukarıdan izleyen kedi” iyi ki çok hile bilmiyorum” diye haline şükretmiş.

Bu küçük öyküden insanlara çok güzel dersler çıkarılabilir.  Ne kadar çok gözü açık olunsa ve hile yoluna gidilse de, bir yerde o çok iyi bilinen hileler insanın başına iş açabilir. Bir işin doğru yolunu bilmek, bizi hile yapmaktan alıkoyar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir