F Harfi ile Başlayan Meyveler

F Harfi ile Başlayan Meyveler

Frambuaz

Özellikle yaz ve sonbahar mevsimlerinde sıklıkla görülebilen Frambuaz, kırmızı renkte ve gülgiller familyasına ait olan tatlı bir meyvedir. İsmi ahududu olarakta geçen Frambuaz kelime anlamı olarak “ ceylan dutu” denmektedir.

Neme sahip olan iklim bölgelerinde kolaylıkla yetiştirilebilen Frambuaz, yaprakları kullanılarakta çayı yapılmaktadır.

C vitamini açısından oldukça zengin olan bu meyve; strese, kilo problemi yaşayanlara ve kalp rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kan temizleyici, magnezyum ve lif kaynağı olam Frambuaz kırmızı rengini dışında sarı, mor, siyah ve altın renklerinde de görülmektedir.

Frenk Üzümü

Dünya üzerinde Kuzey Yarım Küre’de yetiştirilen ve araştırmalara göre 150 adetten fazla farklı türü bulunan bir meyvedir. Salkım halinde, yuvarlak ve parlak bir görünüme sahip kırmızı renkte bir meyvedir.

Lezzetli ve sağlık açısından faydaları bulunan Frenk üzümü ülkemizde de satışları yapılmaya başlanmıştır. Bizde genellikle sarı ve siyah renkleri ile bulunan bir meyvedir.

Mayhoş bir tada sahip olan Frenk üzümü; direkt tüketilmek yerine reçel, marmelat ve özel sos yapımlarında kullanılmaktadır.

B ve C vitamini açısından oldukça zengin olan Frenk üzümü, sindirim sisteminin sağlıklı çalışması açısından da oldukça faydalıdır. Hazımsızlık sorunları yaşayanlara da bir şifadır.

Frenk İnciri

Sıcak ve kurak iklim tiplerine uygun olarak yetiştirilen Frenk İnciri, kaktüse benzeyen bir yapısı bulunur. Özellikle anavatanı olarak Güney Amerika’da yetiştiriciliği daha çok yapılan bu meyve Meksika’da da yetiştirilmektedir.

Hint inciri olarakta ismi sıklıkla duyulan bu meyveye halk arasında kaynana dili adı verilmiştir. Farklı yörelere göre de farklı isimlerle anılan Frenk incirine; Dikenli incir veya Frenk yemişi de denmiştir.

Yapısı itibariyle etli bir meyve olan Frenk inciri; sarı, turuncu ve kırmızı renklerde bulunur. Tatlı ve sulu bir meyve olan Frenk incirini genellikle kabuğundan çıkararak tüketmektedirler.

Feijoa Meyvesi

Yeşil renkte limona benzeyen içinde çekirdekleri bulunan bir meyvedir. Anavatanı Uruguay, Arjantin olan bu meyve mersingiller ailesindendir. Yapraklarını yaz, kış dökmez. Bahçe ve ev düzenlemesinde kullanılır.

19. yüzyılın sonlarında farkedilmiş ve Avrupa ve Akdeniz ülkelerince keşfedilmiş ve ticareti yapılmaya başlanmıştır.

Besin değeri yüksek olan bu meyve, C vitamini açısından da zengindir. Dalından taze olarak tüketilen bu meyve diyet yapılırken listelerde yer alan meyvelerdendir. Ticari olarakta özellikle yurt dışında kullanılan farklı bir ticaret ağı bulunan bir meyvedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.