Evliya Çelebi ve “Seyahatname” hakkında araştırma yapınız.

Evliya Çelebi ve “Seyahatname” hakkında araştırma yapınız.

Türk ve dünya tarihinin en büyük gezgini olan Evliya Çelebi, 25 Mart 1611 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası sarayda kuyumcu başıdır. Aslen Kütahya kökenlidir. Evliya Çelebi babasının saraydaki saygın görevinden dolayı çok iyi hocalardan eğitim almıştır. İyi bir eğitim almasının yanı sıra, o dönemin en geçerli dilleri olan Arapça ve Farsçayı öğrenmiştir. Biraz Rusça ve biraz da Latince dersleri almıştır.

Evliya çelebi hiç evlenmemiştir. Gezmeye düşkünlüğü dolayısıyla, gezmek için her sebepten yararlanmış ve bütün ömrü boyunca gezmiştir. Seyahatname boyunca defalarca ifade ettiği üzere; Rum, Arap ve Acem’de, İsveç, Leh ve Çek memleketlerinde, 51 yıl boyunca geziler yapmıştır. Bütün bu gezdiği coğrafyada 147 dilden kelimeler toplamıştır. Bu topladığı bilgileri yazıya aktarmış ve günümüze kadar gelen 10 ciltlik seyahatnameyi yazmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Gerçekçi bir bakış açısıyla izlenen olayları yalın bir şekilde anlatmış, halkın anlayacağı şekilde yazmış, halkın kullandığı deyimlere sıkça yer vermiştir. Evliya Çelebi gezip gördüğü yerleri kendi üslubuyla anlatmıştır. Bazen alaycı bir tavır takınmıştır. Okuyucunun ilgisini çekmek için yazılarında akla mantığa uymayacak gariplikte olayları da aktarmıştır. Gezdiği gördüğü her yeri ve o yörenin insanlarını tasvir ettiği için kültürümüze ışık tutmaktadır.

Rüyasında peygamber efendimizi görüp, “Şefaat ya Resulullah” diyecekken, “Seyahat ya Resulullah” demesi ile gezgin olmaya karar vermiş ve gezerek belgesel çeken kişilerin ilki olmuştur. Okunması Ve İncelenmesi Gereken Bu 10 ciltlik seri, okullarda tavsiye edilen eserlerin başında gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir