Evinize en yakın komşunuzu ve onunla ilişkilerinizi yazınız.

Evinize en yakın komşunuzu ve onunla ilişkilerinizi yazınız.

Komşuluk, hem dinimizde hem de kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Nerede ise komşunun komşusuna mirasçı yapılacağı, şeklinde bir algı oluşturan Allah, komşuluk değerine büyük bir önem vermektedir. Ev alma komşu al ve komşunun diğer komşusunun külüne dahi muhtaç kalacağı gibi atasözleri de durumu özetlemektedir. Buradan hareketle, hem dinen hem de kültürel açıdan önemli bir kondur.

Apartman dairlerine sıkışan insanlar, bencil bir yaşam sürmeye başladı. İnsanlar, yan yahut karşı kapı komşusunun kim olduğunu dahi bilmeyen ve görse tanımayan, duyarsız ve duygusuzluğuna dönüştü. Gördüğünde bir “merhaba” kelimesini yahut da “akşamınız hayrolsun” ifadesini çok görür oldu. Günümüz insanı, birbirinden gittikçe kopuk yaşamaktadır. İnandığı dinin ve içinde yaşadığı kültürün öğretilerine ters ve zıt işlerin içindedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Aslında bundan yirmi sene evvelinde dahi durum çok daha farklıydı. Annem, kokmuştur der, komşulara benimle çorba ya da ne pişirdiyse onu dağıttırırdı. Tabaklar bırakılırdı. Bırakılan tabaklar da bir şeyler içine konularak geri gönderilirdi. Hep düşünürdüm, ta öte sokaktaki evdekiler, bizde pişenin kokusunu nasıl alacak diye! Ama büyüyünce işin farkına varıyor insan! Zira yemek dağıtılan evlerden bazıların durumları iyi değildi. Sadece onlara dağıtım yapılarak rencide olmasın inceliği ile mahalleli birbirlerine aynı zamanda yardım ediyordu.

Mahallede yaşayan herkes birbirini tanırdı. İsmiyle hitap eder ve aile efradına isimlerini sayarak selam gönderirdi. Sevgiler de saygılarda, sevinçler de hüzünler de doğaldı. Kurban bayramından birkaç gün önce kurbanlar alınırdı. Mahallede kimin evi müsaitse kurbanlar oraya kapatılırdı. Çocuklarda kurbanlıkları, kurban bayramına kadar, şehrin kenar mahallelerinin yanında boş arazilere otlatmaya götürülürdü. Mahalle, tam bir eğitim yuvasıydı. Herkes herkesin çocuğunu eğitmek için samimi davranırlar ve kontrol ederlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir