Evinizde elektrik gibi başka hangi kaynakları kullanıyorsunuz?

Evinizde elektrik gibi başka hangi kaynakları kullanıyorsunuz?

Doğal kaynaklar, doğanın sunmuş olduğu avantaj sağlayan kaynakları evde değerlendirebilmeyi sağlar. Ev içerisinde elektrik dışında kaynak olarak doğalgaz kullanılmaktadır. Doğalgaz; o gün pişirilecek yemeklerin yapılması ve yemeklerin ısıtılması için kullanılmaktadır. Doğalgaz kullanımı belirli bir bakımda gerektirir. Yıllık olarak tesisatları kontrol edilerek daha çok verim alınabilir. Doğalgaz kullanımları metreküp cinsinden ölçülür ve ücret oluşur. Bunun dışında ev içerisinde ısınmayı sağlamak için de kullanılmaktadır. Ev içerisinde bütün odalara ısı yayılmasını sağlayan doğalgaz; kombi ve petekler aracılığıyla kullanılmaktadır. Ana merkezden gelen kaynak; her odada bulunan peteklere ulaşarak ısınmayı sağlar. Bunun yanı sıra su da kullanılan kaynaklardandır. Su ev içerisinde yemek yapımında, temizlikte, yıkanmada veya çamaşır, bulaşık makinesinin çalışmasında temizliği sağlar. Suyun yaşam kaynağı olduğu oksijen kadar vücudumuzu beslediği unutulmamalıdır. Kuruyan cilt yapısı, dökülen saçlar dahi suyun vücuttaki eksikliğinden kaynaklanır.

Güneş enerjisinden de faydalanılabilmektedir. Binanın dışına kurulan güneş panelleri sayesinde ev içerisinde elektrikli cihazlar çalıştırılabilir ve ev ekonomisinde tasarruf sağlanabilir. Bu tarz ufak görülen önlemler elektrik faturasını da azaltacaktır.

Örneğin; laptop, TV, televizyon, aydınlatıcılar, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, çay ve kahve makinelerine enerji için kullanılabilir. Güneş paneli kurulumu için profesyonel bi süreç gerekir. Odun ve kömürde kullanılan kaynaklardandır. Genellikle ev içinde ısınmada yararlanılır. Sobanın kullanıldığı ev ortamlarında yanıcı madde olarak doğanın sunduğu kaynaklarda kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.