Evinizde ailenizle birlikte yemek yerken sofrada nelere dikkat edersiniz?

Evinizde ailenizle birlikte yemek yerken sofrada nelere dikkat edersiniz? Not ediniz.

İnsan, kainatta eşref-i mahlukat yani yaratılmışların en şereflisi olarak yaratılmıştır. Yaratılmışların en şereflisi olan insan, şanına uygun hareket etmelidir. Adab-ı muaşeret kuralları, insanın uyması gereken davranış kullarıdır. Kişi zamanına ve mekanına uygun hareket etmelidir. Toplum içinde yaşarken, yanımızdaki insanların sınırlarına saygı göstererek hareket etmemiz gerekir.

Yemek yerken dikkat edilmesi gereken adab-ı muaşeret kurallarına sofra adabı adı verilir. Sofra adabının temelinde, Allah’ın verdiği nimetlere saygı ve şükür vardır. Sofra kurallarına uyarak birlikte yemek yediğimiz kişilere olan saygımızı da gösteririz. Ailemle birlikte yemek yerken de misafirlerin yanında yemek yerken de sofra adabına uyulmalıdır. Çünkü dinimizin ve toplumun sofra adabı olarak koyduğu kurallar sağlığımızı koruyan önemli kurallardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Ben ailemle yemek yerken öncelikle ellerimi yıkayarak sofraya oturmaya dikkat ederim. Okulda, dışarıda oyun oynarken, toplu taşıma araçlarında ellerimiz kirlenir. Kirlenen ellerimizde sağlığımızı tehdit eden bakteri ve mikroplar bulunur. Şayet ellerimi yıkamadan sofraya oturursam yemek yerken ellerimdeki mikrop ve bakteriler vücuduma girer ve bana zarar verir. Yemekten sonra ellerimi yıkayarak da yemek kalıntılarını temizleri.

Dikkat ettiğim bir diğer mevzular;

  • Büyüklerimden önce yemeğe başlamamaktır. Önce büyüklerim başlar sonra ben başlarım.
  • Yemeğe başlarken Besmele çekiyorum.
  • Ağzım dolu iken asla konuşmam.
  • Kendi önümden yemeye özen gösteririm.
  • Yemeği ağzımı şapırdatmadan yiyorum.
  • Yemek bittikten sonra yemeği yapana; “ellerini sağlık” yemeği bize veren Allah’a da; “çok şükür, elhamdülillah” diyerek teşekkür ediyorum.
  • Sofrayı kaldırmada anneme yardım ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir