Evimizin temiz ve düzenli olması için üzerimize düşen sorumluluklar nelerdir?

Evimizin temiz ve düzenli olması için üzerimize düşen sorumluluklar nelerdir?

Evlerimiz bizim hem yaşam alanlarımız hem de konfor alanlarımızdır. Konfor alanlarımızı daha konforlu hale getirerek belirli olan o düzeni bozmamak için de biz elimizden geleni yapmalıyız.

Ev içerisindeki temizlik ve düzen kavramları ev içerisindeki tüm bireyler kendi içerisinde paylaşıyorlar ve bu yüzden şöyle diyebiliriz ki; hem bireysel hem de herkesin sorumlu olduğu belli temizlik kuralları bulunur. Her evde bulunacak olan bu kurallara bazen bireysel dikkat etmek gerekir bazen de tüm ailenin ortak dikkat etmesi gereken bir temizlik ve düzen ortamı bulunur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Evimizin temiz ve düzenli olması için öncelikle bireysel olarak yapmamız gereken dışarıdan içeriye girdiğimizde kıyafetlerimizi dikkat etmektir.

El temizliğimize, yüz temizliğimize ve vücut temizliğimize dikkat etmemiz gerekir. Ev içerisindeki düzenin bir başka sağlayıcısı da kendi yaşam alanımızı temiz tutmaktır. Yapmış olduğumuz yatağınızdan, üniformamıza, kullanmış olduğumuz çantaya ve kıyafetlere kadar her birinin belli bir düzeni bulunur. Bizler de bireysel olarak bu düzene ve bu düzeni yaparken de temiz olmalarına oldukça dikkat etmeliyiz.

Yaşadığımız yeri temiz tutmak süpürmek, temizlemek, silmek ortak paylaşım kurallarındandır. Ev içerisinde yine herkesin buna dikkat etmesi gerekir. Yemek yediğimiz gıdalardan, giydiğimiz kıyafetlere; oturduğumuz koltuklara kadar tüm alanların temiz ve düzenli olması şarttır. Bunun için ev içerisinde gördüğümüz aksaklıkları biz de yardım ederek katkı sağlamalıyız. Hem temizliği hem düzeni koruyan bir ebeveynimiz bulunurken biz de ona destekte bulunmalıyız.

Yine bu açıdan bakıldığında çöp olarak adlandırılan nesnelerin her zaman için çöp kovasında bulunması gerekir. Farklı noktalara dağıtılmış ya da yerlere saçılmış olan gıda ürün ya da çöpler bizim sağlığımızı da etkilerken, evin düzenini de olumsuz etkilemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.