Evimizde Hayat Ünitesi Konu Anlatımı 2. Sınıf Hayat Bilgisi

YARDIM EDELİM

Aile içerisinde bireylerin görev ve sorumlulukları vardır. Bu görev ve sorumluluklarını yerine getirirken yardım alabilirler. Ailemizde, bir birimize yardımcı olmalıyız.Böylece işlerimizi kolaylaştırabiliriz.
Aile içerisinde yardımlaşma olduğu gibi çevremizdeki insanlarla da yardımlaşabiliriz. Toplu taşıma araçlarında yaşlılara, hamilelere ve bebeği olanlara yer vermeliyiz. Böylece onlara yardım etmiş oluruz.
Ailede yardımlaşma varsa; o ailede birlik ve beraberlikte vardır. Birlik ve beraberlik, huzur ve mutluluk kaynağıdır.

ZAMANIMI PLANLIYORUM

Gün içerisinde farklı işleri farklı zamanlarda yaparız. Bazen randevu alır bazende biz randevu veririz. Gün içerisinde yapacaklarımızı planlarsak randevumuza geç kalmadığımız gibi verdiğimiz randevuya da bağlı kalırız.
Plansız ve düzensiz olursak, birçok olumsuzluklar yaşayabiliriz. Yapacağımız işleri unutabilir ve hatta aksatabiliriz.
Günümüzü verimli bir şekilde kullanmak istiyorsak planlı ve düzenli olmalıyız.

DAMLAYA DAMLAYA GÖL OLUR

Alış verişe çıkmadan önce alacaklarımızın listesini yapmalıyız. Listemize öncelikle ihtiyaclarımızı eklemeli yeteri kadar paramız varsa isteklerimizi de ekleyebiliriz.
Öncelikle alınacak ürünün ihtiyacımız mı yoksa isteğimiz mi olduğunu tesbit etmeliyiz. Eskiyen pantolonumuzun yerine bir pantolon almak ihtiyaçtır. Pantolonumuz varken farklı model ve renklerde yeni pantolon almak ise istektir. Paramızı harcarken tutumlu olmalıyız gereksiz harcamalar yapmamalıyız. İhtiyacımızı karşıladıktan sonra artan paramızı biriktirmeli tasarruf etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.