Erzurumlu Kara Fatma’yı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Erzurumlu Kara Fatma’yı tanıtan bir sunum hazırlayınız.

Kurtuluş Savaşı dönemi o dönemin halkı için hem zor hem de büyük fedakarlıklar yapılması gereken bir dönem olmuştur. Pek çok kişi eşini pek çok kişi çocuğunu askere göndermiştir. Sevdiklerinden vatan için vazgeçmişlerdir. Bunlardan biri de Erzurumlu Kara Fatma’dır.

Erzurumlu Kara Fatma savaş esnasında cepheden cepheye koşturmuş, eşini savaş esnasında kaybetmiştir. Eşini kaybetmesine rağmen yine desteğini hiçbir zaman bırakmamıştır ve özellikle Batı Cephesi’nde önemli adımları olmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Korkusuz bir şekilde kişiye en çok ihtiyaç duyulduğu noktada Erzurumlu Kara Fatma cepheden cepheye silah kaçırmış ve pek çok kişinin yaşamını kurtarmıştır. Esir düşmüştür. Esir düşse bile yine de bir şekilde esaretten kurtularak Türk Cephesi’nde savaşmaya ve mücadeleye devam etmiştir. Bu sırada askerlere cephane yardımlarının da yanı sıra 25 adet Yunan askerini hedef göstererek  kuşatılmasını sağlamıştır.

 

Erzurumlu Kara Fatma, Kurtuluş Savaşı esnasında hem eşini hem de çocuklarını kaybetmiş olmasına rağmen hiçbir zaman bu mücadeleyi bırakmamıştır ve en sonunda emekli olmuştur. Emeklilikten kazandığı parayı da yine vatanı için savaşan askerlere ve Kızılay merkezine bağışlamıştır.

Onun azmi ve zaferi ve gözü karalığından “Kara” lakabını alması Mustafa Kemal’in ona sunmuş olduğu bir imtiyazdır. Bu kadar savaşın ve çatışmanın yaşandığı ortamda cephe gerisinde, oradaki askerlere hem bakıcılık yapmıştır hem de yaralarını saran bir hemşire olmuştur. Yeri gelmiş askerleri doyurmak için yemekler yapmış ve bir aşçı olmuştur. O kadar fedakarlığın üzerine ona İstiklal Madalyası verilmiştir. Savaştan korkmayan ve yardımdan yılmayan kadınların simgesi haline gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.