Er meydanı, yenişememe, sonuna kadar devam etme

Metinde güreşlerdeki “er meydanı, yenişememe, sonuna kadar devam etme” anlatımı ile günümüz spor karşılaşmalarındaki “sportmenlik” kavramını karşılaştırınız.

Güreş müsabakalarının yapıldığı yere er meydanı denir. Güreşçiler, aynı zamanda diğer sporcular yiğit kişilerdir. Bu da sportmenlik dediğimiz, sporcularda bulunması gereken ahlak kurallarına uymalarından ileri gelir. Güreşte er meydanına çıkmak yiğitliğini göstermek, sonuna kadar devam etmek, müsabakayı kurallara uygun bir şekilde devam ettirmek, sonuçları kabullenmek demektir. Her müsabakanın sonunda bir yenen, bir yenilen olur. Bazen de karşılaşmanın sonuçlar berabere olabilir. Her durumda saygılı bir şekilde davranmak, sevincimizi taşkınlıklara vardırmadan yaşamak, yenilgimizi de kabullenmek ve karşı tarafı tebrik etmek gerekir. Sportmenlik bunu gerektirir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Güreş müsabakalarında bazen güreşçiler uzun süre er meydanında kalırlar. Bir türlü yenişemezler. Ama bu durum beraberlik ilan edilene kadar devam eder. Sportmenlik gereği mücadele devam eder. Mücadeleyi bırakmak sportmenlik kavramına uymaz. Sporcu, güçlü, cesur olduğu kadar da ahlaklı olmalıdır. Her ne dalda yarışıyorsa yarışsın, o sporun gerektirdiği kurallara uyması gerekir. Aynı zamanda yarışmayı yöneten hakemlerin verdiği kararlara da uymak zorundadır. Sportmen bir kişi mızıkçılık yapıp da bir yarışı ortasında bırakmaz. Sonuna kadar devam eder. Tarihte, ister milli sporlarımızda olsun ister diğer spor dallarında bunun birçok örneği söz konusudur. Özellikle maratonlarda yarışı sonuna kadar devam ettiren birçok sporcu görürüz. Aslında bu sporcular yarıştan çekilebilir. Devam etmek zorunda olmadıkları halde yarışı tamamlamayı seçerler. Bunun tek sebebi ise kendilerine ve yaptıkları işe duydukları saygıdır ve sportmenlik bunu gerektirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir