Engelli bireylerin karşılaştıkları sorunların neler olduğunu araştırınız.

Engelli bireylerin karşılaştıkları sorunların neler olduğunu araştırınız.

Hayat içerisinde karşılaştığımız bizimle aynı standartla olmayan ama aynı hayat şartları içerisinde yaşamaya mecbur bırakılan engellilerin hareket alanları kısıtlıdır. Gündelik hayatı düşündüğümüzde evin dışına çıktıkları anda kendilerini bir kısıtlama içerisinde bulabilirler. Bunun sebebi aslında normal insan şartlarına göre tasarlanmış bir çevre düzeninden kaynaklanmaktadır. Planlama yapılırken etrafta dünya üzerinde bu tarz vatandaşların da olabileceği düşünülerek onlara göre de çevre düzenlemesi yapılması, yaşam şartlarını daha rahat yaşamalarını sağlayacaktır. Bu şekilde düşündüğümüzde bencilce yapılan yerleşkeler ve çevre düzenlemeleri engelli bireyler günlük hayat içerisinde zorluklarla karşılaşmıştır. Buna ne sebep olmaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Merdivenlerden çıkamayan, tekerlekli sandalye kullanan bir engelli bireyi düşündüğümüzde onun için yapılmış olan engelli birey asansörü ya da engelli bireyin tekerlekli sandalyesi ile çıkabileceği bir düz alan oluşturmak ona fayda sağlayacaktır. Fakat pek çok yerde bu dikkate alınmayan bir durumdur. Merdivenlerin olduğu bölgeye gelen engelli kala kalır ya da yolda yürürken engellilere özel olarak yaya yolu niteliğinde kabartmalı bir şekilde yapılmış, yaya yolu onların daha rahat bir şekilde yürüyebilmelerinin ve hatta insanlar bunu bildikleri için onun yoluna geçmeyecekleri içinde yolda yürürken herhangi bir engelle karşılaşmalarına da engel olur.

Fakat yine bu tarz özel yollar tasarlamak insanların çoğu kere aklına gelmemek ile beraber bu tarz yolların olduğu yerlerde de başkaları hiç umursamadan yürümekte engeller koymaktadır. Yine engelli bireyler için bazı mağaza ve alışveriş merkezlerinde ve pek çok bu tarz yerlerde özel park alanları bulunur. Yine insanlar buna dikkat etmezler ve bu özel park alanlarını boş olarak gördükleri için araba araçlarını park edip yine onların haklarını ihlal etmiş olurlar. Bir başka örnek de minibüslerdir. Minibüslerde engelli bireyler için ayrılmış olan koltuk yine engelli olmayan bireyler tarafından kullanılmaktadır. Bu tarz zorlukları günlük hayat içerisinde pek çoğu yaşamakta ve hala yaşamaya devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.