Engelli bir arkadaşınız için ne icat etmek isterdiniz?

Engelli bir arkadaşınız için ne icat etmek isterdiniz? Anlatınız.

Engelli olmak insanın yaşam koşullarını etkileyen bir durumdur.

Gerek kişinin iç dünyası gerekse sosyal ve fiziki dünyasını kısıtlar. Bireyin engel durumundan ziyade bireyin bireye verdiği engeli öncelikle aşmaya çalışmalıyız. Sadece icat ve buluş değil insan olarak önceliğimiz hoşgörülü olmak olmalı. Engel olarak adlandırdığımız bu durumda bireye engelli olduğunu hissettirmeden davranabilmeliyiz ancak o zaman bireyin hayatını kolaylaştırabileceğimiz icatların, projelerin bir anlamı olur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Engelli bir birey için icatta bulunacaksam onun engelinin ne olduğu, ne derece olduğu, elindeki imkanlar ve benim projemin bu imkanların üstüne konulabilecek boyutta olmasına dikkat etmem gerekir.

 

Örneğin okulumda görme engelli bir arkadaşım varsa onun için okul müdürüm ve öğretmenlerimin görüş ve yardımlarını da alarak okulun girişinden sınıfına kadar rahat gidebileceği bir şerit ve o şeritte yürürken sesli ve titreşimli bir cihaz sayesinde yön tarifinde bulunup sınıfına ulaşmasını sağlamak isterim.

Ayrıca derslerin daha etkili olması için ders kitaplarının kabartma yazılı olduğu aynı zamanda da ses kayıt etme özelliğine sahip sistematik bir şey icat etmek isterim. Bu şekilde hayatını kolaylaştırmaya çalışırım. Sadece görme engelli değil farklı engellere sahip arkadaşlarım içinde daha rahat yaşayabilmeleri, okulda ve dışarıdaki hayatlarında mutlu olmaları için farklı fikirleri öğrenip, en iyi olan fikri seçip hayata geçirmeye çalışırım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir