En çok önem verdiğiniz güzel davranışlar nelerdir?

En çok önem verdiğiniz güzel davranışlar nelerdir?

İnsan, diğer insanlar arasındaki yerini kendi söz ve davranışları ile belirler. İnanılır ve güvenilir insan olmak, insanların en fazla önem verdiği özelliklerdir. Yalan söylemek, hem dini bir yasaklama içerir hem de insanlar arasında inanılırlığı ve güvenilirliği yok eder. Peygamberimiz, şaka dahi olsa yalan söylenmemesi uyarısında bulunması ve buna kefil olduğu cennet ödülü, yalanın kötülüğünü anlatmaya yeter. Mümin asla yalan söylemez şeklindeki açıklaması da ayrı bir boyuttur.

Dürüst olmak, hem insani hem de İslami bir görevdir. Dürüst bir peygamberin dürüst ümmeti olabilmek adına gayret göstermek ve her şeyin doğrusu ile bir arada bulunmak, İslami ve insani bir yaklaşımdır. Dürüst insan, aynı zamanda adaletlidir. İnsanlar arasında ayrımcılık yapmaz. Aynı hatayı işleyen iki kişi de aynı muameleyi görür. Aynı yazıyı yazan iki öğrencinin de puanı nasıl aynı olması gerekiyorsa, adalet insan toplumunu ayakta tutan direktir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sabır, Allah tarafından özellikle istenen ve öbür tarafta ödülü büyük olan bir meziyettir. Sabır suresi de denilen Asr suresinde Allah, insanların hepsinin hüsranda olduğu bir zamanda, sadece sabreden ve birbirlerine sabrı tavsiye edenlerin müstesna olacağı, açıkça gösteriliyor. Bir zarar insana eriştiğinde verilen ilk tepki, sabrın ölçütüdür. Musibetin ilk çarptığı anda, sabır göstermek, imtihanı kazanmak demektir.

Cömertlik ile merhamet sahibi olmak da sahip olmak istenecek davranışlardandır. Kimsenin ardından konuşmamak, lakap takmamak ve kalbini kırmamak, yapılması gereken önemli davranışlardandır. Güler yüzlü ve yardım sever olmak ile büyüklerine hürmet gösteren ve küçüklerine şefkat besleyen bir insan olmak, önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.