Empati kurmak ile saygı duymak arasındaki ilişkiyi günlük hayattan örnekler vererek yazınız.

Empati kurmak ile saygı duymak arasındaki ilişkiyi günlük hayattan örnekler vererek yazınız.

Empati, kişinin kendini karşısındakinin yerine koyması olarak tanımlanabilir. Empatide esas, karşımızdaki bireyin fikirlerini anlamak, duygu ve düşüncelerini düşünmek ve özümsemektir. Günlük yaşantılarımızda karşılaştığımız bütün sorunlarda, karşılıklı çözüme varılamamasının en büyük nedenlerinden birisi de, empati eksikliğidir. Oysaki bizi incitmeyen ve doğru olduğunu düşündüğümüz fikirlerin, karşımızdaki kişileri de aynı şekilde etkileyeceğini düşünürüz. Olaylara sadece kendi penceremizden bakmak, olayların çözülememesine neden olacak; bireyler arasında saygısızlığın da doğmasına yol açacaktır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Gün içerisinde çalışma koşulları nedeniyle yoğun tempolarda çalışmaktayız. Basit bir örnekle; bir müşteri temsilcisi yoğun bir tempoda bizlere hizmet vermekte. Sorunlarımızın çözülmesi adına başvurduğumuz müşteri temsilcileri, çözülemeyecek durumlar ile karşılaşabilmektedir. Bu noktada bizlerin yapması gereken şey, karşımızdaki bireyin işine saygı göstermek, o an içerisinde ne hissettiğini ve düşündüğünü anlamaya çalışmaktır. Aksi takdirde hiçbir uzlaşmaya varılamayacak, bireyler arasında münakaşanın düzeyi artacaktır.

Empati ve saygı birbirinden ayrılamaz iki kavramdır. Empati, saygıyı; saygı, empatiyi doğurur. Empati yapmak, kişinin kendisine olan saygısının da artmasına ve bu sayede çevresindeki bireylere de daha saygılı bir biçimde yaklaşmasına vesile olacaktır. Daha saygılı bir birey olmak, toplum içerisinde de kişinin saygınlığını arttıracaktır. Kişinin çevresindeki bireylere örnek teşkil ederek, daha saygılı bir toplumun temelinin atılmasını sağlayacaktır. Hayatımızın her anında empati kavramını unutmamalı, kendimize ve çevremize karşı saygımızı daima korumalıyız.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın