Elinizde sihirli bir değnek olsaydı hayatta neleri değiştirmek isterdiniz?

“Elinizde sihirli bir değnek olsaydı hayatta neleri değiştirmek isterdiniz?” sorusundan hareketle bir metin yazınız. Yazınızda yıl boyunca öğrendiğiniz deyim ve atasözlerinden yararlanınız.

Elimde bir sihirli değnek olsa belki de çok klasik olabilir ama dünyada savaşın olmasını engellemek isterdim. Savaşlarda yaşanan can ve mal kayıpları, buna engel olamayan ya da olmayan bir sürü insan bu hayatın en kötü yanlarını ortaya koyuyor. Özellikle her gün savaş ya da açlığa bağlı oluşan ölüm sayıları çok korkutucu. Özellikle masum sivillerin ve bebeklerin ölmesi en büyük kayıpları oluşturuyor.

Savaş gibi açlık kavramının olması, kaynakların dünyada eşit dağılmamış olması, birçok zengin insanın elindeki kaynakları boşa harcaması ve israf etmesi de akıl karı olmayan dünyada ki önemli ikinci sorun. Dünya’da açlığı sonlandırmak, herkesin eşit standartlarda ya da çalıştığının karşılığı kadarı ile geçinmesini sağlamak değiştirmek istediğim ikinci konu olurdu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bunların yanı sıra doğal afetleri engellemek ya da insana ve tüm canlılara olan olumsuz etkisini ortadan kaldırmak isterdim. Deprem, sel, yangın, tsunami gibi doğal felaketlerin dünyamızda yarattığı olumsuz etkinin ortadan kalkması da hayatı güzelleştirecek konular arasında olurdu.

Bunun yanı sıra konuyu biraz daha daraltacak olursam eğitim sisteminin değişmesini, gerçekten işini seven insanların mesleğini yapmasını, sadece belirli bir sınavdan yüksek not aldı diye bir öğretmenin çocukları sevmediği halde işini yapmasına engel olunmasını isterdim. Bir kişinin belirli bir sınava tabi olduktan sonra bir de psikolojik bir sınavdan geçmesini ve bu sınavı da hakkı ile geçen kişilerin meslek dağılımlarının yapılmasının en uygunu olduğunu düşünüyorum.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın