El sanatlarıyla uğraşmak insanlar için neden önemlidir?

El sanatlarıyla uğraşmak insanlar için neden önemlidir? Sınıfça konuşunuz.

El sanatların kişilerin geleneksel olarak halk arasında yapılarak günümüze kadar gelmiş sanat dallarına ait ürünleri bugün yapmaya devam etmesi olarak adlandırılabilir. Türk toplumu geçmişten günümüze kadar pek çok alanda el sanatları ortaya koymuştur. Çok zengin bir arşivimiz olduğunu da söylemek mümkündür. Bu eserlerde Anadolu’da yaşamış pek çok kültürün etkisini de görmekteyiz. Anadolu’da bulunan eski eserlerde bugüne kadar yaşamış olan tüm kültürlerin bir birikimi bulunmaktadır diyebiliriz.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Geçmişten günümüze kalmış olan ve günümüzde de devam ettirilen Türk el sanatları; dokuma sanatları, işleme sanatları, örgü sanatları, madencilikle ilgili sanatlar, ağaç işleme sanatı, taş işleme sanatı, dekoratif sanatlar, deri ile yapılan sanatlar olmak üzere gruplandırılır.

 

Sanat insanın iç dünyasındaki hassasiyetlerinin dışa yansıması olarak görülebilir. Sanatla uğraşan kişiler kendilerini ifade imkanı buldukları için kişilik olarak çok daha rahat ve kendine güvenen insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunu yanında ortaya konulan eserler geleneksel ürünler olduğu için bir sanat dalının geleceğe aktarılmasında bu sanatçılar rol almış olmaktadır. Bu da kültürün devamlılığı adına çok önemli bir görevdir. El sanatlarının her birinde birbirinden farklı ve çok güzel eserler ortaya çıkarılmaktadır. Bu sebeple el sanatları ile uğraşan kişiler aynı zamanda güzel bir işle uğraşmaktadır ve bu da insanların mutlu olmasını sağlayan bir iştir. El sanatlarıyla ilgilenen kişi hem milli bir görevi yerine getirmiş hem de kendisi mutlu olmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.