El sanatlarıyla ilgili ne biliyorsunuz?

El sanatlarıyla ilgili ne biliyorsunuz?

 

El sanatları, ülkemizin binlerce yıllık geçmişinden gelen en güzel uğraşılardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kültür miraslarımız arasında bulunan bu sanatlar elle yapıldığından dolayı el sanatları olarak nitelendirilmiştir. Türk tarihinin ve kültürünün izlerini taşıyan el sanatları insanların güzel vakit geçirmesine aynı zamanda geçimlerini sağlamasına yardımcı olmaktadır. Yüzyıllar öncesinden başlayarak günümüze kadar gelmiş ve halen popülerliğini devam ettiren el sanatları arasında şunlar vardır:

 

  • Ahşap işçiliği: Ceviz, elma, gül gibi ağaçların malzeme olarak kullanıldığı bir sanattır. Boyama, kakma, oyma, kafes, yıkama, kaplama, yakma, kğrdekariz gibi tekniklerle ağaçlar işlenir. Günümüzde dünya çapına yayılmış ünü ile asa ve bastonlar ahşap işçiliği ile yapılmaktadır.

 

  • Çinicilik: Çini denilince akla gelen yerler Kütahya ve Bursa’nın ilçesi olan İznik’tir. Mimari ile gelişen bir sanat koludur. Anadolu bölgesine Selçuklular tarafından getirilmiş olan bu sanat birçok yapının süslenmesinde kullanılmıştır. Önceleri seramik sanatı olarak ortaya çıkan Çinicilik, zamanla farklı renkler ve figürlerle süslenmiş ve çini sanatını ortaya çıkarmıştır. Olağanüstü güzelliğe sahip olan çini ve seramik sanatı dünya çapında ün salmıştır.

 

  • Taş işçiliği: İç ve dış cephe süslemesinde kullanılan bir sanattır. Kazıma, oyma, kabartma gibi teknikler kullanılarak kapılar, mezar taşları, girişler süslenmiştir.

 

  • Hat sanatı: Arap harflerinin güzel şekillerde yazılmasıdır. Hüsn-ü Hat olarak da bilinir. 6 ve 10.yüzyıllarda gelişme göstererek ortaya çıkmıştır. Anadolu’ya yerleştikten sonra Türkler Hat sanatına ilgi duymaya başlamıştır. Sanata estetik açıdan en olgun biçimini Hafız Osman kazandırmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.