El el ile, değirmen yel ile deyimiyle anlatılmak istenen nedir?

“El el ile, değirmen yel ile.” deyimiyle anlatılmak istenen nedir? Araştırarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Deyimin kelime anlamı olarak bakıldığında buradan el olarak ifade edilen insandır yani insan insan ile anlamı vardır. Değirmen dediği de unun öğütüldüğü yerdir. Yel ise rüzgar kavramını ifade eder. Bu değirmenin belli çarkları vardır ve değirmenin çarklarının dönebilmesi için de rüzgara ihtiyaç vardır.

Genel olarak anlamından da şu çıkar; insan, dünya üzerinde var olduğu müddetçe bir başkasına ihtiyaç duyar, muhtaçtır. Onun yardımına bazen ihtiyaç duyabilir. Nasıl ki bir değirmen tek başına rüzgar olmadan onun ölçülmesini sağlayamayacağı gibi o çarkların dönmesi için rüzgara ihtiyacı olduğu gibi insanın da hayatı içerisinde belli dönemlerde bir başkasına ihtiyacı bulunur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İnsan hayatının belli dönemlerinde yaşamış olduğu sıkıntıları ya da üzerindeki sorumluluğum ağırlığını yanındaki kişi ile paylaşmak durumunda kalır. El el ile derken, insan insan ile hayatta var olabilir. Sorunlarına çözüm yolu bulabilir ve daha kolay bir şekilde hayatını sürdürebilir, deniyor. Bu yüzden bir kişinin sadece kendisine hayat içerisinde yardım edilmesini beklememesi onun da etrafında, çevresinde ya da ailesinde yardıma ihtiyacı olan zor durumda gördüğü kişilere kendisinin de maddi ve manevi olarak yardımlarda bulunması gereklidir. Bu şekilde insanlar hem topluluklar içerisinde sürekli hem de hayatta var olabilirler.

Bir değirmende çalışırken unun öğütülmesi de  tıpkı insanların   birbirlerine muhtaç oldukları gibi o da rüzgara ihtiyaç duyar. Rüzgar ile dönen değirmen çarkları bir süre sonra  buğdayın öğütülmesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.