Ekonomik faaliyetler denildiğinde ne anlıyorsunuz?

Ekonomik faaliyetler denildiğinde ne anlıyorsunuz? Bu faaliyetlere hangi örnekleri verebilirsiniz?

Ekonomik faaliyetler mal ve hizmetlerin üretimi, dağıtımı, değişimi ve tüketimiyle ilgilidir. Satın alma ve satma etkinliği de bu sürece dahildir. Ekonomik faaliyetlerin temel amacı, tüketicilere ulaşmasını sağlamak amaçlı mal ve hizmet üretmektir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ekonomik faaliyetlerin aşamaları;

  • Üretim; daha az değerli malların, daha fazla değer verilen mallara dönüştürülmesi halinde gerçekleşmektedir.
  • Ticaret; mal ve hizmet alışverişiyle bağlantılı etkinlikleri içermektedir. Belirli bir mal ya da hizmeti almak ya da satmak isteyen tüm kişileri içerir. Piyasadaki etkileşimleri ise fiyatlar belirler.
  • Tüketim; insanların kendi ihtiyaçlarını karşılamaları sürecidir.
  • Tasarruf; tüketilmeyen ürünler veya elde kalan para göstergesidir.

Para ve değer taşıyan şeyler karşılığında yaptığımız tüm faaliyetler, ekonomik faaliyet kapsamına girer. Basitçe söylemek gerekirse; para ya da gelir kazanmanın taahhüt edildiği faaliyetlerdir.

Ekonomik faaliyetler, insanın hayatı boyunca gelir, para, zenginlik elde etmesi ve sınırlı sağlayıcılarla azami memnuniyetini güvence altına alma çabasıdır. Bir işçinin fabrikada çalışması ve karşılığında ücret alması ekonomik bir faaliyete örnektir.

 

Ekonomik faaliyetler;

  • Birincil ekonomik sektör; tarım, ormancılık, balıkçılık, madencilik
  • İkincil ekonomik sektör; su, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımı
  • Üçüncül ekonomik sektör; sağlık hizmetleri, devlet ve yargı faaliyetleri, sigorta ve finansal hizmetler, eğitim hizmetleri, telekomünikasyon, otel ve restoran, nakliye ve depolama vb.

Ekonomik olmayan faaliyetler denince ise, para almadan yapılan faaliyetler akla gelir. Yani bu faaliyetler karşılığında parasal bir değerlendirme yapılmamaktadır. Bir arkadaşınıza işlerinde ya da çalışmalarında yardımcı olmak ekonomik olmayan bir faaliyettir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir