Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yargısı

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir yargısını egemenliğin kaynağı düşüncesiyle değerlendiriniz.

Egemenlik, kayıtsız şart milletindir sözü, Cumhuriyetimiz kurulmadan önce Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulurken 23 Nisan 1920’de Atatürk tarafından söylenmiş ve bugünkü TBMM’de kürsüsünün arkasında Atatürk imzasıyla yer almaktadır. Meclisin temel çıkış noktasıdır. Halkın seçme ve seçilme hakkını kullanarak devlet yönetiminde söz sahibi olmasını sağlamaktadır. O zamanlar “Hâkimiyet bilâkayd-u şart Milletindir” söylenen söz Türkçeleştirilmiştir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Kazanılan egemenliğin ve özgürlüğün bir ulus olmak için halka armağan edilmiştir. Toplumda hiçbir kimse, hiçbir zümre, hiçbir sınıf ya da gurup, doğrudan halka emretme gücüne sahip olamaz. Toplumda üstün emretme gücü sadece halkındır ve tek kaynaktır. Milletin özgür iradesi sadece yönetimleri belirlemek için kullanılmalıdır. Milli Egemenlik ve halkın özgürlüğü kimse tarafından belirlenemez.

Sadece halk izin verirse bu iradenin temsilcisi olunabilir. Tüm siyasetçilerin öncelikle bunu anlamaları gerekmektedir.  Bu sistemin uygulanabilir olması da o ülkedeki demokratik haklara bağlıdır. Ülkeyi yönetecek olan temsilciler halkın oylarıyla belirlenerek belli bir süre görev başında kalır. Eğer halk yapılan hizmetlerden ve icraatlardan memnun kalırsa bir dahaki seçim döneminde de aynı kişilere görev verebilir. Ama beklentinin altında bir politka yürütülmüşse halk bunu asla affetmez ve farklı kişileri görev başına getirir. İşte bu nedenle “egemenlik kayıtsız ve şartsız milletindir” sözü en güzel şekilde ifa eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.