Edebiyat eserlerinden sinema veya tiyatroya uyarlanmış olanlarla ilgili bir araştırma yapınız.

Edebiyat eserlerinden sinema veya tiyatroya uyarlanmış olanlarla ilgili bir araştırma yapınız. Eser hakkında kısaca bilgi veriniz.

Muhteşem Gatsby

1. Scott Fitzgerald tarafından yazılan ve oldukça kült bir roman olan Muhteşem Gatsby birçok kere sinema ve tiyatroya uyarlanmıştır. Türkçe çevirisi Muhteşem Gatsby olan, orijinal adı ise The Great Gatsby olan roman yayınlandığı 1925 senesinden beri popüler olan ve eleştirmenlerden tam puan olan oldukça önemli bir edebi eserdir. 1920’lerde yaşanan atmosfere içeriden bir ses olan roman Amerikan yaşamına dair büyük ayrıntıları ortaya çıkarmakla kalmamış edebiyat dünyasının ünlü isimleri hakkında da bilgi sahibi olunmasını sağlamıştır. Bu denli önemli bir romana sinema alanı da tepkisiz kalamamış ve eser üç kez sinemaya uyarlanmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

1974 senesinde eseri sinemaya uyarlayan yönetmen JackClayton iken senaryo ise Francis Ford Coppola tarafından yazılmıştır. Başroller ise o dönem oldukça ünlü isimler olan Robert Redford ve MiaFarrow’dur. Romanın 2013 senesinde yapılan uyarlamasında ise Baz Luhrmann yönetmen koltuğundadır. Oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, CareyMulligan ve TobeyMaguire gibi ünlü isimler yer almıştır. İki önemli film de dönemin atmosferini doğru aktarmış olup yönetmenlerin uyarlamalarında ciddi farklılıklar bulunmaktadır. İlk filmin yönetmeni daha dingin ve dönemi yansıtan bir atmosfer tercih ederken görkemliliğiyle ünlü Luhrmann, şaşalı ve büyüleyici bir atmosfer yaratmayı seçmiştir. Ayrıca Luhrmann’ın dönem müzikleri değil güncel müzikler tercih etmesi de yönetmenin kendi tarzı olup ilk filmden ayrılmasını, özel bir film olarak anılmasını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.